Bajki dla dzieci

To zło w najczystszej postaci? Nie dla mnie.

fairyJeśli uważasz, że małym dzieciom nie powinno się puszczać bajek, bo to je ogranicza, to przykro mi. Przykro mi, z powodu Twoich dzieci, które nie będą miały możliwości skorzystania z części kultury dostępnej i stworzonej właśnie dla nich. Jak będą miały już te 18 lat i w końcu wypuścisz je spod swojej kopuły, wytłumaczysz im na odchodnym, co to za magiczne kolorowe pudełko, w którym pojawiają się obrazy czy pozwolisz im to odkryć osobiście?

Bardzo łatwo zauważam wszystkie nagłe zmiany w zachowaniu moich dzieci. Kiedy moja córka miała niespełna trzy latka, zakochała się w pluszaku, który imitował Świnę Peppę. W związku z tym, przy którejś okazji, zakupiliśmy jej płytę DVD z przygodami świnki, które od czasu do czasu puszczaliśmy wieczorem. Dużą zaletą tych bajek (poza przyjemnym wstępem i ładnymi kolorami), była ich długość – zaledwie 5 minut. Wydawała się idealna. Nie minęło jednak dużo czasu, żebym zauważył negatywne zmiany. Córka zaczęła częściej płakać, wymuszać, tupać itp. Jednym słowem, pokazywała że ma temperament. Nie jednak sam fakt oglądania bajki był powodem zmiany zachowania. Chodziło o tą konkretną bajkę. Świnka Peppa jest ucieleśnieniem, małego i rozwrzeszczanego bachora. Od razu trafiła na czarną listę. Od tego czasu, zawsze oglądam bajki razem z dziećmi (za pierwszym razem oczywiście) i tworzę sobie listę dopuszczalnych pozycji.

Kiedyś przez pomyłkę, zamiast Jak wytresować smoka (zdecydowanie nie dla małych dzieci jak się okazało), puściłem Ostatniego Smoka. Dobrze, że byłem obok.

W związku z tym, że dzięki moim dzieciom, z bajkami jestem w miarę na bieżąco, postanowiłem podzielić się moimi przemyśleniami, na temat wartościowych bajek (filmów i seriali animowanych). Nie znajdziesz tu pozycji z mojego dzieciństwa, takich jak smerfy, gumisie, chip&dale, denver, muminki, scooby-doo, kacze opowieści czy im podobnych. Te bajki nie są niestety odpowiednie dla dzieci. Tak. Dobrze czytasz. Każda z tych bajek pokazywała przemoc i/lub strach, jako motor napędowy głównych bohaterów. Zawsze toczyła się tam jakaś walka, ktoś chciał kogoś zjeść, zabić, okraść itp. Nie mam tu na myśli tylko złych postaci. Wręcz przeciwnie. To zwykle dobrzy bohaterowie bili kogoś i krzywdzili (zwykle po tym, jak on skrzywdził ich, ale przemoc nie jest odpowiedzią). Bajki w których pojawia się przemoc powinny być oznaczone 8+. Ilość przemocy, którą zaabsorbowałem w dzieciństwie oglądając bajki z tamtych czasów, była większa, niż przeciętny człowiek doświadcza przez całe życie. Nie tak wygląda świat, który chcę przedstawiać moim dzieciom. Jest tak wiele ciekawych motywów, które można wykorzystać, żeby opowiedzieć wspaniałą historię, że aż boli oglądanie kolejnej walki pomiędzy dobrem i złem, stworzonej przez podrzędnego scenarzystę. Twórcy coraz częściej zapominają o docelowym odbiorcy, którym jest dziecko i korzystają z gotowych rozwiązań, które „działały” zaledwie 10 (a może 20?) lat temu. Na szczęście nie wszyscy.

Zaczniemy od seriali animowanych. Nie będę opisywał pozycji, których nie polecam. Jeśli coś znajdzie się na tej liście, to znaczy, że jest godne obejrzenia, nawet jeśli ma jedną czy dwie wady.

Klub Przyjaciół Myszki Miki – ta bajka przekonała mnie do siebie, mimo że moim ulubieńcem zawsze był Donald. Znani bohaterowie, ciekawie zaprojektowany dom i świetny pomysł z Cośkiem i Mysiosprzętami (dzieci mają możliwość zgadywać, który sprzęt przyda się do rozwiązania zagadki – dla nas jest to intuicyjne, ale dzieci to uwielbiają). Przygody często opierają się na liczeniu, na kształtach i na kolorach, a także na ogólnych wartościach, takich jak zdrowe odżywianie czy ćwiczenia na świeżym powietrzu. Wszystkim przygodom, towarzyszą oczywiście piosenki.

Przemoc: Brak.

Złota Rączka, Maniek – Główny bohater bajki, jest złotą rączką w swoim mieście i do pomocy ma cały zestaw wygadanych narzędzi, które nie mogą się doczekać pracy. Część dialogów i piosenek jest śpiewanych po hiszpańsku. Dzięki temu zawdzięczam fakt, że cała moja rodzina potrafi policzyć do ośmiu po hiszpańsku (niezwykle wartościowa umiejętność). W trakcie odcinków, poza tym, że razem z Mańkiem pomagamy mieszkańcom miasta i uczymy się hiszpańskiego, spotykamy się też z innymi ważnymi problemami, np. jak poradzić sobie z kłamstwem i dlaczego lepiej go unikać czy też jak poradzić sobie z niską samooceną, kiedy coś nam się nie udaje. Dodatkową zaletą, dzięki oparciu bajki o prawdziwy zawód w prawdziwym mieście, znajdujemy odniesienia do naszego świata. I tak możemy na przykład dowiedzieć się, jak ludzie obchodzą rożne święta  w różnych krajach na całym świecie. Sam przyznaję, że kilku rzeczy się dowiedziałem.

Przemoc: Brak.

Dora: The Explora – tutaj niestety widać, że bajka nie jest nowa i niektóre rozwiązania są… dziwne. Wśród nich jest Rabuś – lisek, który co odcinek kradnie (lub próbuje) bohaterom jakiś przedmiot, mówiąc że go nie znajdą, po czym chwilę później go znajdują (szok!). Mimo licznych prób, nie odgadnąłem motywów Rabusia (kraść, żeby ukryć, żeby bohaterowie mogli poszukać i znaleźć? Poważnie?). To jednak jedyna wada. Sama bajka przedstawia przygody dziewczynki Dory i małpki Butka. Nie wiem co mają w sobie piosenki w tej bajce, ale są znacznie bardziej lubiane przez moje dzieci, niż te w pozostałych bajkach wymienionych w tym spisie. W trakcie śpiewania dzieci uczą się języka angielskiego, a dzięki częstym powtórzeniom, słowa wpadają w odpowiednie synapsy i zostają tam . Dzięki temu mój dwulatek potrafi zaskoczyć nas i zacząć śpiewać piosenkę po angielsku. Tak po prostu.

Przemoc: Brak (nie da się nazwać kradzieży, która odbywa się w tej bajce, przemocą. Nie da się).

Domisie – to nie jest serial animowany, ale w kategorii program telewizyjny byłby jedynym jaki polecam, więc nie było sensu tworzyć osobnej kategorii. Ten serial chciałbym pochwalić przede wszystkim za wartość wychowawczą. Wszystkie tematy poruszane w tej bajce, dotyczą mądrego  (wcale grzecznego) dzieciństwa. Bohaterowie tej bajki, często zachowują się niegrzecznie (nie myją się, głośno śpiewają, biorą lekarstwa bez pozwolenia itp.) i później dziecko na własne oczy widzi konsekwencje. Uważam, że jest to dobre uzupełnienie i utrwalenie nauki o bezpieczeństwie, którą przekazujemy naszego dziecku.

Z seriali na razie to cała moja lista. Jeśli macie swoje propozycje, zostawcie je w komentarzach. Następnym razem przyjrzę się bajkom pełnometrażowym. Gdybyście potrzebowali pomocy na już, to polecam Auta i Dzwoneczka. Więcej w następnym poście.

Prawa do zdjęcia należą do Paul Harris.

Jeśli dotarliście do tego momentu, to po pierwsze jest mi niezwykle miło. Byłbym też niezwykle wdzięczny, gdybyście uznali ten artykuł za warty udostępnienia dalej, bo dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

30
Dodaj komentarz

avatar
18 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
19 Comment authors
LucasEwaAniaBajkowy TataMar1010 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anna Fryś
Gość
Anna Fryś
Blog Ojciec
Gość

Kompletnie zapomniałem! „Moi przyjaciele tygrys i kubuś”, zdecydowanie muszą się znaleźć w tym zestawieniu. Papierową wersję muszę też wygrzebać gdzieś u rodziców, bo pamiętam, że była swietna.

patryk siuta
Gość
patryk siuta

Proponuję zestawienie bajek czytanych ;) Osobiście polecam serię książeczek z Mikołajkiem, czytam je swojemu synkowi (który notabene ma na imię Mikołaj)

Blog Ojciec
Gość

Z tymi czytankami dla małych dzieci, to ja idę w klasykę, a polecanie Kota w butach to chyba niekoniecznie się sprawdzi :) Tym bardziej, że takich zestawień jest w Internecie cała masa, więc nie ma co powielać tematu :) Ale pewnie wpis z bajkami dla dzieci 6/7+ się pojawi za jakiś czas.

Iwona Wardal
Gość
Iwona Wardal

Polecam: „Mysia”, „Miffy”, „Mały Lew Ra-Ra”, „Bąbolandia”, „Strażak Sam”. Za Dorą nie przepadam ze względu na nachlany dydaktyzm i miejscami bezsensowną fabułę (Lis Rabuś to tylko wierzchołek góry lodowej)…

Iwona Wardal
Gość
Iwona Wardal

Ale piosenki rzeczywiście ma „Dora” wpadające w ucho.

Blog Ojciec
Gość

No z Dorą muszę się zgodzić :) Dlatego też jeśli tylko dzieci się nie uprą, to staram się podawać coś bardziej strawnego :) Zajrzę też na bajki, które poleciłaś, bo znam tylko Strażaka Sama :)

Dagmara Olczak
Gość
Dagmara Olczak

No to ja podpowiem jeszcze :) Umizoomi dzieci uczą się kształtów cyferek liczenia :) Moja mała ma 2,5 roku i przez bajke typu Dora czy umizoomi umie policzyc do 10 po polsku i angielsku piosenki dory owszem takze śpiewa ;) zna kształty i kolory :) jest jeszcze Pan Robótka dzieci uczą się kreatywności ;) Pan Robótka robi coś z niczego :) A chciałabym się zapytać poruszy Pan temat aplikacji na telefon dla dzieci? :) bo ja ściągnęłam puzzle dla małej jedzenie i zwierzęta ;) wie jak wygląda każde zwierze a pod spodem głos mówi jak się nazywa to zwierze po… Czytaj więcej »

Blog Ojciec
Gość

Mogę poprosić o nazwy tych aplikacji? Kiedyś zrobiłem taką swoją listę, ale wtedy wyboru zbyt dużego nie było: https://www.blogojciec.pl/dzieci/dlaczego-lego-tworzy-najlepsze-aplikacje-dla-dzieci/. Z chęcią poznałbym coś nowego :)

Dagmara Olczak
Gość
Dagmara Olczak

Puzzle 4 kids – Animals
Puzzle 4 kids – food
oczywiscie sciagane przes sklep play ;)

Blog Ojciec
Gość

Dzięki :)

Justyna Bafia
Gość
Justyna Bafia

„Baby Beetles” i „Tom and Keri”- angielski dla maluchów (słowa, zwroty), „LIstonosz Pat”. Do nie dawna jeszcze pszczółka maja (ta w 3D).

Ewa
Gość
Ewa

Ja za to bardzo lubię oglądać z moimi siostrzeńcami bajki, które uczą zarówno maluchy, jak i mnie. Ostatnio dokształcam się w dziedzinie dinozaurów z „Dinopociągiem” i kosmosu z „Kosmolotami”. O połowie rzeczy, które tam pokazują, nie miałam pojęcia.

Blog Ojciec
Gość

Też oglądamy Dinopociąg, a Kosmoloty chyba w takim razie zaczniemy :)

Katarzyna Błażewicz
Gość
Katarzyna Błażewicz

zdecydowanie dodałabym do zestawienia Agi Bagi, bajka jest rewelacyjna. a z tych bardziej popularnych jeszcze stacyjkowo i bali :) pozdrawiam

nynka87
Gość
nynka87

ja również polecam Agi Bagi, i jeszcze gommby na zielonej wyspie :)

Daniel Pawlak
Gość
Daniel Pawlak

My z kolei postawiliśmy na starsze bajki – Bolek i Lolek, Zaczarowany Ołówek i Reksio i jesteśmy bardzo zadowoleni.

Kamil Nowak
Gość

Zaczarowany Ołówek zdecydowanie! :) Dwie pozostałe ja sam jakoś niespecjalnie lubiłem, więc może dlatego ich nie oglądam z dziećmi :)

Agnieszka Jaśkiewicz
Gość
Agnieszka Jaśkiewicz

Ja też doceniam wiele z bajek mojego dzieciństwa (w tym Zaczarowany Ołówek i Reksio), ale w Bolku i Lolku niestety zaobserwowałam sporo agresji, często skierowanej przeciwko zwierzętom, czego zdecydowanie nie pochwalam.

Kasia Mod
Gość
Kasia Mod

A Franklin i przyjaciele? To moim zdaniem świetna bajka, ekipa przyjaciół jest dla siebie bardzo miła, mają wiele przygód, nie zaobserwowałam przemocy ani wyzywania. Poza tym rodzice Franklina wychowują go w duchu rodzicielstwa bliskości hihi i można parę rzeczy odgapić ;)

Kamil Nowak
Gość

Zdecydowanie tak. Zupełnie o nim zapomniałem :)

Jadzia
Gość
Jadzia

Mój młodszy brat swego czasu uwielbiał Boba Budowniczego, przemocy tam sobie nie przypominam :)

Agnieszka Jaśkiewicz
Gość
Agnieszka Jaśkiewicz

Już dwie osoby wspomniały tu o Agi Bagi, więc ja będę trzecia :) Wg mnie najlepsza bajka ze wszystkich ;) Mega pozytywne wibracje – nauka współpracy i pracowitości, nauka szacunku dla przyrody i jej ochrona, np. poprzez odnawialne źródła energii, do tego absolutnie bajeczne kolory, a muzyka i piosenki poderwałyby nawet umarłego :D Polecam!

Kamil Nowak
Gość

Właśnie na jutro mamy zaplanowany seans :) Bo właśnie wypuścili nową aplikację na telefony i chcę najpierw zapoznać się z tematem samej bajki :)

zadanka 4
Gość
zadanka 4

No nie wiem czy Myszka Miki to dobra bajka. W końcu to bajka Disneya a gdzie Disney tam okropny przekaz podprogowy. Disney nawet w logo ma 3 szóstki.

Mar1010
Gość
Mar1010

Według mnie super są też piosenki, które przedstawiają jakąś historię – taka śpiewana bajka :DDD Ostatnio trafiłam właśnie na takie coś w Empiku – Piosenki Kotki Penelopki się to nazywa :D

Bajkowy Tata
Gość

Dorzucę do listy:
Pan Robótka – choć nie wiem czy można to zaklasyfikować do bajek
Discovery Channel – lub podobne, filmy dokumentalne o Ziemii
Psi patrol

Ania
Gość
Ania

Grubo po czasie, ale może ktoś skorzysta, więc dopisuję do listy: Przygód kilka Wróbla Ćwirka – urocza bajka edukująca przyrodniczo :) Oglądałam ją w dzieciństwie, a jako dorosła zdziwiłam się, że przedstawiane w niej ciekawostki o ptakach są prawdziwe :) Świetny wstęp do edukacji ornitologicznej dla najmłodszych :D Zawsze można rozwinąć temat po zakończeniu oglądania ;)

Ewa
Gość
Ewa

ja odkryłam kanał koyokoyo z krótkimi animacjami. edukacyjne, w stylu montessori. mój synek bardzo je lubi :)

Lucas
Gość

Moja córka też szalała za świnką Peppą i zawsze musiałem jej szukać zanim poszła spać.