
Dlaczego LEGO tworzy najlepsze aplikacje dla dzieci?
Nie wiem i ten tekst nie odpowie wam na to pytanie.
Już kiedyś miałem napisać tekst o aplikacjach zrobionych przez LEGO, bo na tablety i smartfony w zasadzie nie ma lepszych gier dla dzieci. Wtedy jednak mieli zaledwie dwie dobre gry. Musiałem poczekać aż pojawi się trzecia. Pojawiła się. Od razu dwie w zasadzie. Obie podobne, obie dobre.
Dzisiejsze gry dla dzieci
Mimo całego rozwoju technologicznego jakiego jesteśmy świadkami, ludzie w dalszym ciągu mają ogromny problem ze stworzeniem dobrej gry dla dzieci. Poważnie, jak trudne to może być? Luka (czyt. szansa) na rynku jest ogromna. Nie mówię tutaj nawet o aplikacjach na smartfony. Mówię ogólnie. Jeśli chodzi o gry dla dzieci na dowolną platformę – jest kicha. Chyba jedynie w wyścigach nie trzeba kogoś zabić, żeby przejść dalej (ale już rzucenie bomby pod koła przeciwnikowi jest słuszną drogą do wygranej).
Na drugim biegunie gier nasączonych walkami i przemocą, mamy strasznie infantylne gry (tym razem głównie na smartfony). Kursy rysowania dla dzieci, ćwiczenia pamięci memory, znajdź różnice, śmieszne głosy, ubieranie lalek czy wizyta u dentysty. Wszystkie powielane miliony razy. Różnią się nazwą, kolorami i czasami licencją. Niczym więcej. Uczciwie powiem, że niedobrze mi się robi, jak myślę o szukaniu jakiejś gry dla dzieci. Nie wiem dlaczego tak ciężko jest zrobić wciągającą grę dla dzieci, nie zawierającą przemocy. Naprawdę nie wiem. Dlatego tym bardziej doceniam pracę jaką wykonało LEGO.
LEGO® Juniors Create & Cruise (wcześniej LEGO 4+ i LEGO JUNIORS)
Od tej gry wszystko się zaczęło. Szukałem długo czegoś sensownego i oto objawiła mi się ona, w blasku chwały. Gra jest banalnie prosta. Budujemy autko, a później jadąc autkiem zbieramy klocki. Jazda polega na trzymaniu jednego przycisku jazdy (jest też drugi przycisk w niektórych pojazdach, np. syrena policyjna). Na koniec każdej trasy, musimy dodatkowo wybudować budowlę z klocków, która (chyba) służy jako nasze trofeum. Po każdym etapie, otrzymujemy nowy element samochodziku, który możemy wykorzystać przy kolejnej budowie. Dostajemy nowe rodzaje podwozia, nogi zamiast kół, syrenę policyjną czy żyrafę na pace. Co ciekawe, gra na telefonie i na tablecie wygląda zupełnie inaczej. Jedna gra, trwa około pięciu minut.
LEGO® DUPLO® Train
Podobną grą, ale skupioną na pociągach jest LEGO® DUPLO® Train. Mimo iż opcji jest więcej niż w aplikacji o autkach, rozgrywka zasadniczo jest podobna, dlatego nie będę się tutaj rozwodził indywidualnie nad tą aplikacją. Ot, ulepszenie dobrego pomysłu. Jeśli Twoje dziecko woli pociągi, nie zastanawiaj się nawet nad poprzednią aplikacją.
LEGO® DUPLO® Food
To jest aplikacją, którą odkryłem tydzień temu i która jest powodem, dla którego postanowiłem napisać ten post. Bo LEGO nie tylko dobrze rozpoczęło. Ono w dalszym ciągu idzie w dobrą stronę.
Jesteśmy właścicielami sklepu z lodami i innymi przekąskami. Naszym zadaniem jest otwarcie sklepu, zatowarowanie go, obsłużenie klientów, a na koniec dnia posprzątanie całego bałaganu. Brzmi skomplikowanie, ale już dwu czy trzylatek, spokojnie da sobie radę z całością. Gra ani na chwilę nie wieje nudą czy monotonią. Każde kolejne zadanie jest inne. Sama gra trwa około dziesięciu minut.
LEGO® DUPLO® Circus
Rozpoczynając ten tekst, miałem napisać o trzech aplikacjach. Ta nawinęła się przy okazji (o pociągach też miałem nie pisać, ale jak szaleć, to szaleć). Podobny pomysł, jak przy sklepie z lodami, jednak do zorganizowania mamy występy cyrkowe. Nie jest to na szczęście kopia poprzedniej aplikacji w innym ubraniu, bo zadania różnią się zasadniczo. Warto zagrać kilka razy, żeby zobaczyć różne występy (są one generowane losowo). Czas trwania jednej gry, to około pięć minut.
LEGO® DUPLO® ZOO
Na koniec oczywiście zostawiłem najlepsze.
„Dołącz do Królika i Żyrafy, aby rozpocząć wspólną przygodę na lądzie, morzu (właściwie tylko na rzece) i w powietrzu, w drodze na przyjęcie urodzinowe Lwa.”
Jest to gra podobna do gier point and click (jednak bez kolekcjonowania przedmiotów), czyli gatunku idealnego dla dzieci, choć bardzo niedocenianego. Jest ona moim faworytem, bo każde zadanie jest inne i w inny sposób wykorzystuje możliwości ekranu dotykowego. Jedziemy autem, lecimy samochodem, budujemy mosty, organizujemy przyjęcie, rozbijamy obóz. To i tak nie wszystko. Sama historia dotyczy podróży zwierząt, w świecie zwierząt (zoo i sawanna), które po prostu muszą się spodobać dziecku. Rozgrywka trwa od dziesięciu do dwudziestu minut.
Moje małe marzenie: liczę, że w końcu ktoś stworzy porządną grę z gatunku point and click, skierowaną do dzieci. Póki co ratujemy się grą Mortimer Beckett i Zaginiony Król.
Lokowanie produktu
Nie wiem czy można mówić o lokowaniu w przypadku takiej formy produktu, ale wiem jedno. Forma promocji jaką wykorzystuje LEGO, jest jedną z najlepszych. Sam jestem tego przykładem, bo tylko dzięki tej ostatniej grze, kupiłem ogromne pudło LEGO SAFARI. I jest to jedna z najlepszych i najbardziej eksploatowanych zabawek jakie mamy w domu. A moment, kiedy dzieci ujrzały klocki z bohaterami z ich ulubionej gry, był bezcenny.
Ostrzeżenie! Warning! Achtung!
Pamiętajcie, że o ile pojedyncza rozgrywka, trwa kilka minut, o tyle sama gra potrafi wciągnąć na godziny. Zwłaszcza kilkuletniego człowieczka. Sami wiecie co dla waszego dziecka najlepsze, dlatego wierzę, że będziecie rozsądni.
Zdjęcia nalezą do LEGO.
Mój synek jeszcze póki co nie zaznał świata wirtualnego, ale dobrze wiedzieć, że można znaleźć coś sensownego dla maluchów.
U nas każde kolejne dziecko wcześniej przechodziło komputerową inicjację. Zalety bycia tym młodszym :) I chociaż nie ma tych gier w ich życiu zbyt wiele, zależy mi żeby były wartościowe.
A ja polecam darmówki , całkiem niestety wciągające , ale i uczące ;) http://www.domowyprzedszkolak.pl/
To ja podpowiem parę cudeniek dla młodszych i starszych. Dla maluchów, co jeszcze nie do końca wiedzą, jak działa tablet: Petting Zoo (fox&sheep). Akcji tam wiele nie ma, ale grafika mnie zachwyciła. Dla trochę starszych, ale i mnie czasem wciąga: Let’s create pottery (Infinite Dreams). Jak sama nazwa wskazuje chodzi o lepienie garnków. Ale. Grafika. Mechanika. Język! To jest polska gra, z prawdziwie polskim tekstem a nie tłumaczeniem żywcem z google translate. Dla starszych, chociaż moja prawie-trzylatka już pierwsze poziomy przechodzi: Courli. Platformówka, z minimalną ilością kontrolek: jest sobie piłeczka tenisowa, która leci w górę i w dół a ty… Czytaj więcej »
to zadam pytanie jeszcze raz, już nie anonimowo :)
„mam pytanie odnośnie tych gier. Mój młody 4,5 poznaje właśnie lego
juniors create&cruise i całkiem go wciągnęło ale nie wiesz może jak
mogę znaleźć lego duplo zoo oraz Mortimer Beckett i Zaginiony Król? Z
serii lego duplo jest kilka gier na ggogle play ale zoo nie ma… i tych
dwóch pozostałych również… Z góry dziękuję za pomoc.”
Mortimer jest grą na komputer, na androida jej raczej nie ma :) A duplo zoo, może ma jakąś inną nazwę – popatrzę jeszcze i dam znać :)
Dziękuję :)
Tutaj link do Lego Duplo Zoo: https://play.google.com/store/apps/details?id=dk.spatifo.dublo :)
dzięki.