Co zrobić, gdy dziecko preferuje jednego z rodziców? Sposób do zastosowania od ręki

Czyli odpowiedź na jedno z najczęściej zadawanych mi pytań.

Co zrobić, gdy dziecko woli spędzać czas z jednym rodzicem bardziej, niż z drugim? I skąd się to w ogóle bierze?

Z tego co zauważyłem w czasie rozmów z rodzicami, którzy się na ten problem uskarżali, to najczęściej w pierwszych latach takie dziecięce przywiązanie skupia się na mamie, a w późniejszych na tacie (chociaż to też jest pewnie zależne od mnóstwa czynników).

Co ciekawe czasami dostaję maile od rodziców z takim przyklejonym do nogi dzieciątkiem, że oni nic nie mogą zrobić w trakcie dnia, bo cały czas dziecko musi być przy nich i że proszą o ratunek, a czasami maile przychodzą od tej drugiej strony, która chciałaby spędzić czas ze swoim potomstwem, ale jest to niewykonalne, bo ilekroć próbują, tyle razy dziecko zaraz ucieka do drugiego rodzica.

Jak zatem można skutecznie przełamać to dziecięce zauroczenie i sprawić, aby drugi rodzic też został zauważony?

Kolejna wizyta u psychologa

Ten akapit jest takim małym dodatkiem dla stałych czytelników, którzy wiedzą, że zdarzyło się nam odwiedzić gabinet psychologa (patrz: Czy wizyta u psychologa dziecięcego oznacza rodzicielską porażkę?). No więc byliśmy znowu (tacy już z nas nieidealni rodzice). Pomiędzy głównym tematem rozmowy pojawił się również temat tego, że bywają takie okresy, w których dzieci wybierają częściej jednego rodzica lub drugiego. W związku z tym, że mamy trójkę to tego specjalnie nie zauważyliśmy, bo i tak zawsze któreś dziecko gdzieś było w pobliżu, ale wtedy też przypomniałem sobie o tych wszystkich pytaniach i zapytałem Panią Psycholog czy zna jakiś sposób, aby sobie z tym poradzić, że dziecko woli jednego rodzica bardziej.

Miała.

To nie stało się samo i samo się nie odstanie

Jeśli dziecko wybiera jednego rodzica częściej niż drugiego, to znaczy, że ma do tego jakieś podstawy i skądś to się wzięło. Dlatego warto na początku się zastanowić co może być powodem tego, że dziecko wybiera jednego rodzica ponad drugiego?

Zdarza się na przykład, że dziecko wybiera częściej rodzica, który jest bardziej „uległy” – na przykład pozwala jeść więcej słodyczy czy częściej oglądać bajki. Nie ma co się zresztą w takim przypadku dziwić dziecku – wybiera ono to, co dla niego w danej chwili jest lepsze. Jeśli w waszym przypadku właśnie to jest problemem, to wtedy najważniejsza staje się rozmowa między rodzicami na temat wspólnego podejścia do wychowania dzieci, bo bez tego raczej zmienić tej sytuacji się nie uda i żaden magiczny sposób nie pomoże.

Znacznie jednak częściej powodem tego, że dziecko będzie bardziej wolało jednego rodzica będzie fakt, że ten jeden rodzic spędza z dzieckiem dużo więcej czasu niż drugi, który w tym czasie pracuje. Ja sam pamiętam z własnego doświadczenia, że ilekroć zamienialiśmy z żoną się tym, kto miał akurat zajmować się dziećmi przez parę najbliższych miesięcy, a kto pracować, to dzieci już po kilku dniach preferowały tego rodzica, który z nimi przebywał, a drugi lądował na bocznym planie.

Co więc możemy zrobić, jeśli nam ten stan rzeczy nie odpowiada?

Przede wszystkim musimy wyjść z inicjatywą, a konkretnie musi z nią wyjść ten rodzic, który jest spychany na drugi tor. Przykładowo załóżmy, że w naszej hipotetycznej rodzinie to mama jest osobą, która zawsze wieczorem czyta dziecku bajki i później je usypia, więc dziecko tylko ją widzi w tej roli, a gdy tata próbuje robić to samo, to jest przeganiany.

W takiej sytuacji Pani Psycholog zaleciła, aby tata poszedł do dziecka i powiedział mu, że on wie, że zawsze mama czytała, ale on poszedł do mamy i bardzo ją poprosił o to, aby to jemu dzisiaj wyjątkowo pozwoliła na czytanie bajek, bo on bardzo by chciał, bo się stęsknił za dziećmi i chciałby z nimi spędzić czas.

Rola mamy w naszej hipotetycznej sytuacji sprowadza się w zasadzie do ewentualnego potwierdzenia słów taty, gdy dziecko takiego potwierdzenia potrzebuje.

Wiecie co Pani Psycholog powiedziała, było najczęstszą reakcją dziecka (nawet jeśli nie natychmiastową)?

Szok. Zdziwienie. To tata też chce z nami spędzać czas? To on też chce nam czytać bajkę? Bądź w alternatywnych sytuacjach: to mama też chce z nami pograć w piłkę? Nie wiedziałem, że aż tak jej na nas zależy.

Z oczywistych względów ten sposób nie zadziała z zupełnymi maluchami, których umiejętności komunikacji nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte, ale widzicie jaki odbiór takiej sytuacji mają starsze dzieci? One często myślą, że ten drugi rodzic po prostu nie lubi spędzać z nimi w dany sposób czasu i dlatego też wybierają osobę, co do której mają pewność akceptacji i przy której nie ryzykują poczucia odrzucenia, gdy okazałoby się, że rodzic jednak nie ma na to ochoty.

W rzeczywistości dzieci były najczęściej tak zaskoczone tym podejściem drugiego rodzica, że bez problemu zgadzały się na zamianę, nawet jeśli owi rodzice już od dłuższego czasu bezskutecznie próbowali innych sposobów. Natomiast dzięki temu przedstawionemu powyżej w końcu udało się im przebić przez tę dziecięcą barierę niedostępności, która tak bardzo im przeszkadzała, a w efekcie każdy kolejny dzień i każdy kolejny krok ku silniejszej relacji był już coraz łatwiejszy.

Naturalnie pewnie nie zadziała tak samo u każdego, ale myślę, że jest to narzędzie, które można do swojej rodzicielskiej skrzynki narzędziowej włożyć, szczególnie gdy ten problem dotyczy właśnie nas. W końcu do stracenia mamy tylko parę chwil, a do zyskania mnóstwo wspaniałego czasu z naszymi dziećmi, w którym zobaczą nas jako zupełnie innych i bliższych im ludzi, niż do tej pory im się wydawało.

Prawa do zdjęcia należą do Valentina.

Jeśli dotarliście do tego momentu, to po pierwsze jest mi niezwykle miło. Byłbym też niezwykle wdzięczny, gdybyście uznali ten artykuł za warty udostępnienia dalej, bo dzięki temu będzie on miał szansę trafić do kogoś, kto być może również potrzebuje go przeczytać.

14
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
6 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
EwaKarolinaMikołajEstera MilewskaMagda T. Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Alicja Wojtasiak
Gość
Alicja Wojtasiak

A co jeśli dziecko (roczne) woli dziadków i płacze kiedy mama je zabiera do siebie , dodam że mieszkamy z teściami pod jednym dachem :/. Ja wracam do pracy za tydzień a mała zostaje z babcią , boje się że będzie uważać babcie za mame :(

Martyna
Gość
Martyna

żłobek ;P

Kasia
Gość
Kasia

U nas Tata był odpychany i tak wpadliśmy na pomysł zaznaczenia w kuchennym kalendarzu,kto danego dnia wybiera myjącego i usypiającego. Mama,Tata i Córa(wtedy 3 lata), każdy z nas miał inny kolor. Nagle problem przestał istnieć, bo Tata nabrał odwagi pod przykryciem, że on dziś decyduje :) A córa tylko patrzyła na kolejne dni i wiedziała co i jak. Dodatkowo przeniosło się to też na to,że Tata „mógł” ubrać, pomóc w toaletowych sprawach itd. Powodzenia dla wszystkich Rodziców.

AfterKorpo
Gość

u nas zawsze pilnowaliśmy, żeby córa miała rodziców po równo, nawet po karmieniu jak nie zasnęła usypiał ją częściej wieczorem tata, bo ze mną spędzała dzień. Gorzej teraz z synem, twarda z niego sztuka, wystarczy, że wyjdę z pokoju i już płaczki :-)

Kamil Nowak
Gość

Cóż, młody pewnie wyczuwa jedzenie ;) Za jakiś czas mu przejdzie ;)

AfterKorpo
Gość

ok, skoro tak mówisz ufam, masz większe doświadczenie :P Ja się młodemu nie dziwię, jakbym ja trafiła na jakąś wyspę gdzie miałabym nieograniczony dostęp do ulubionego koktajlu na jedno pstryknięcie, masażyki, bujanie, ciągłe atrakcje na zamówienie też bym się wkurzała gdyby ten wielofunkcyjny obiekt znikał z zasięgu mojego wzroku :P.

Kamil Nowak
Gość

Idealnie to podsumowałaś :)

Estera Milewska
Gość
Estera Milewska

A ja mam podobny problem z ośmiomiesięczną córką. O jedzenie nie może chodzić, bo mała jest karmiona butelką prawie od początku. I co w takiej sytuacji? Mała najchętniej wisi na mnie jak mała koala przez cały dzień, a ja nie mogę nic zrobić zwłaszcza, że ona ma ekspresowe dżemki w ciągu dnia. Jej tata nie ma takiego problemu z nią. ?

Pani Fanaberia
Gość

U nas równowaga jest zachowana – raz ja jestem be, raz M. wszystko zależy od tego kto w danej chwili wprowadza ograniczenia.
Wcześniej było z tym różnie.
Był moment, kiedy M. zostawał z Zo na L4 (ja miałam działalność gosp a potem nową pracę etatową), że nie miałam prawa się do niej zbliżyć, bo dostawała ataków histerii… na szczęście udało się to ogarnąć, głownie przez to, że kiedy tylko mogłam zamieniałam się z M. rolami.

Kamil Nowak
Gość

Częsta zamiana ról myślę, że działa bardzo dobrze na to, aby zachowana była w domu równowaga i aby dzieci miały poczucie, że mają dwoje rodziców. Fajnie byłoby, gdy więcej rodziców mogło (i chciało) tego doświadczyć :)

Magda T.
Gość

Przy najstarszym synu, kiedy mój mąż dużo pracował, wprawdzie w domu, ale to był przełomowy czas, więc był prawie całkowicie nieobecny, przynosiłam Mu dziecko tylko, kiedy było w dobrym humorze. Myślę, że to pomogło obojgu zbudować fajną więź. Choć mnie było ciężej, warto było, ale to była wyjątkowa sytuacja. Przy młodszej trójce staramy się jak najbardziej dzielić zarówno obowiązkami, jak i przyjemnościami. Czyli obydwoje jesteśmy jednocześnie „dobrymi i złymi policjantami”, tak w dużym uproszczeniu ;)

Mikołaj
Gość
Mikołaj

Faktycznie widzę że po weekendzie, kiedy cały czas jestem z dzieckiem (3,5 roku) zupełnie inaczej się do mnie odnosi, np w poniedziałek bardziej lgnie do mnie niż do żony.

Sposób który tu jest opisany jest dobry jak można się porozumieć żoną.
Jeśli są awantury i pretensje z jej strony przez większą część tygodnia (i tak niestety od ponad 3 lat) trudno „… powiedzieć że on poszedł do mamy i bardzo ją poprosił …”

Chyba że macie jakieś pomysły…
chętnie posłucham.

Karolina
Gość
Karolina

U nas w domu od tygodnia jest dziwna sytuacja. Mały ma 6 tygodni, całe dnie spedza ze mną, słabo śpi i ma kolki, wiec większą czesc dnia zamuje wiszenie na piersi, masazyki i tulenie marudzacego bobasa. Ale wystarczy że przyjdzie tata z pracy i synek od razu sie do niego usmiecha, cały czas wodzi za nim wzrokiem. Z czego to wynika? I co moge zrobić żeby we mnie tez był tak zapatrzony?

Ewa
Gość
Ewa

Więc jak wyjaśnić sytuację u nas… To ja spędzam z dwulatkiem dzień i noc. Tata pomaga dużo, ale jednak pracuje. To ja jestem tym „uległym” rodzicem, który na wszystko pozwala. A jednak syn woli tatę. Gdy źle się czuje/uderzy się/boi, woła tatę, a mi nie pozwala się dotknąć, ucieka ode mnie. Cały czas zasypiał przy mnie, a teraz gdy tata idzie do pracy, pada z wykończenia od płaczu za tatą. Nie umiem sobie z nim poradzić, czasem wpada wręcz w szał :(