Kilka najciekawszych i niskobudżetowych pomysłów na przydomowy plac zabaw
Przydomowy plac zabaw – jak go urozmaicić?
Idzie lato. Małymi krokami co prawda, ale nadchodzi. Już teraz zdarzają się dni, w których więcej czasu spędzamy na zewnątrz niż w środku i nie ukrywam – bardzo mnie to cieszy. Aby ten czas na świeżym powietrzu w tym roku jak najbardziej sobie i dzieciom umilić, postanowiłem poszukać jakichś fajnych pomysłów na przydomowy plac zabaw, które jednocześnie nie będę kosztowały zbyt dużo czasu, ani pieniędzy, a zapewnią masę frajdy.
Oto więc moje najciekawsze znaleziska, z których na pewno dwa, trzy (a może i więcej), zamierzam w tym roku wcielić w życie:
1. Równoważnia i jej podobne
Ogólnie jedna z moich ulubionych atrakcji, bo z jednej strony jest to wyzwanie (często również dla starszych), a z drugiej strony nie niesie zbyt wielki zagrożeń (ewentualnie jakiś siniak). Do rodzinnego ćwiczenia „work-life balance” nadaje się idealnie ;)
Wymagane elementy:
- Kilka desek
- Kilka pieńków
2. Deskorolko huśtawka
No nie ukrywam, że jest to jeden z prostszych, a zarazem najbardziej urokliwych pomysłów jakie odkryłem. Huśtawka na której się stoi. Sam jestem ciekaw jak dokładnie wprawia się ją w ruch.
Wymagane elementy:
- Wygięta deska (najlepiej stara deskorolka) – zresztą z prostą deską też damy radę
- Sznur
- Jakieś uchwyty pod ręce
3. Pociąg/autko
Jako dorosły nie do końca pamiętam dlaczego, ale mam świadomość, że wszystkie autka, pociągi czy inne pojazdy na placach zabaw zawsze były (i dalej są) niesamowicie oblegane. A przecież to wcale nie takie skomplikowane zrobić to u siebie – nawet jeśli miałoby wytrzymać tylko kilka sezonów.
Wymagane elementy:
- Kilka desek/pień
- Plastikowe siedzenia
- Kierownica
4. Pozioma ścianka wspinaczkowa
Umieszczą ją tutaj głównie dlatego, że moje dzieci bardzo lubią wspinaczkę, ale nie odważyłbym się zrobić u siebie w ogrodzie normalnej ścianki, a te małe nie dają takiej frajdy. To jest więc idealne rozwiązanie po środku.
Wymagane elementy:
- Uchwyty do ścianki wspinaczkowej (to akurat najtańsze nie jest, bo za 20 elementów zapłacimy ok. 100 – 200 zł)
- Wytrzymała ściana
5. Piracki statek
Tak proste, a zarazem tak rozbudzające wyobraźnię. Paleta + belka + kawałek materiału. Kolejny przykład pokazujący, jak niewiele potrzeba, aby zrobić coś świetnego. Ja bym jeszcze tylko ster domontował do tego co widzimy poniżej.
Wymagane elementy:
- Paleta (lub coś podobnego)
- Prosta belka
- Flaga (stare prześcieradło nada się idealnie, ale widziałem już w marketach gotowe pirackie flagi do placów zabaw)
- Sznurek
- Ster
Tutaj moja próba, wykonana w ciągu 5 minut z niczego :)
6. Dziecięca kuchnia
Cały czas o niej intensywnie myślę, ale jakoś nie mogę sam siebie ostatecznie przekonać. Szczególnie, że właśnie się dowiedziałem, iż takie ogrodowe kuchnie profesjonalnie nazywa się kuchniami błotnymi :)
Wymagane elementy:
- Najczęściej sporo desek
- Zlewozmywak lub miski w jego zastępstwie
- Garnki, patelnie, łyżki
- Wąż ogrodowy (opcjonalnie, do podprowadzenia wody)
- Bardzo dużo cierpliwości
- I pumeksu
- Serio
7. Drogowskaz
Chodzi o drogowskaz do odległych lub nieistniejących krain, który będzie pełnił funkcję dekoracyjną. Niby nie da się tym pobawić, ale jednak pobudza wyobraźnię. Ja oczywiście będę szedł (jeśli się na to zdecyduję) w pomysł podobny do tego na zdjęciu, bo moje dzieci powoli zaczynają poznawać te światy i wiem, że to byłby strzał w dziesiątkę.
Wymagane elementy:
- Belka
- Kilka desek
- Kalka techniczna (na niej drukujemy, a później zaprasowujemy napisy – pamiętajmy tylko, aby napisy drukować w odbiciu lustrzanym)
- Żelazko
8. Ogrodowe kostki do gry/ogrodowa Jenga
Jeśli tylko wasze dzieci uwielbiają różnego rodzaju gry, to jest to pomysł dla was.
Wymagane elementy (kostki):
- Powinna wystarczyć jedna gruba deska, którą przetniemy na równe, kwadratowe kawałki
- Cyrkularka do cięcia drewna (lub kupując drewno, możemy od razu zlecić jego pocięcie)
- Szlifierka ewentualnie do wypolerowania krawędzi
- Wiertarka ze specjalnym szerokim wiertłem do zrobienia oczek na kostce
- Ewentualnie farba
Wymagane elementy (Jenga):
- Dużo grubych desek, które potniemy na równe kawałki
- Cyrkularka do cięcia drewna (lub kupując drewno, możemy od razu zlecić jego pocięcie)
- Szlifierka ewentualnie do wypolerowania krawędzi
- Ewentualnie Farba
9. Tablica kredowa
Wiem, że niektórzy tablice kredową wieszają we wnętrzach, ale jednocześnie wiem, że u nas by nie przeszło (kreda do najczystszych zabawek nie należy :). Dlatego jeśli już, to tylko w ogrodzie.
Wymagane elementy:
- Tablica kredowa lub zwykła tablica i odpowiednia farba (nawet niekoniecznie „kredowa”)
- E… to tyle :)
10. Balansowanie na linie
Ogólnie porządna lina to skarb. Ma tyle zastosowań, że człowiek sobie nawet nie wyobraża. Jednak moim ulubionym, jest właśnie stworzenie z jej pomocą „mostu”, przez który dzieci będą przechodziły. Pod nią polecam wykopać wielki kanion albo wylać lawę, ale w sumie nawet jak tego nie zrobimy, to dzieci i tak będą uważały, że tam są ;)
Tutaj już wcielone w życie przeze mnie dwa zastosowania liny: balansowanie i huśtawka.
Wymagane elementy:
- Lina
- Więcej liny
- Jeszcze więcej liny
Gdzie można znaleźć poszczególne elementy do takich konstrukcji?
O dziwo (przynajmniej ja się zdziwiłem) zdecydowaną większość elementów (jak nie wszystkie) udało mi się znaleźć w marketach budowlanych. Nawet kierownice czy stery do statków. Mają też oni dostęp do desek i mogą je pociąć na dokładnie takie kawałki jakich potrzebujemy. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zagospodarowanie posiadanych „przydasiów”, które od lat leżą na strychu czy w piwnicy, ale jak nam czegoś braknie, to już wiemy gdzie szukać.
Macie jakieś swoje pomysły?
Może już coś wykonaliście i chcielibyście się pochwalić? A może marzy wam się jeszcze coś bardziej czasochłonnego w ogrodzie? Podzielcie się w komentarzach i zainspirujcie innych. Zresztą ja sam jestem bardzo ciekaw :)
Źródło zdjęć: pinterest.com.
Prawa do zdjęcia głównego należą do Eduardo.
No to pewnie będę musiał coś z tych pomysłów wykorzystać. Stawiam na 1, 2, 6 i 10, pewnie coś z tego pojawi się w Mrówczym ogrodzie.
Chwal się jak już będzie :)
Fajna lista.. i fajne pomysły!
My jesteśmy w trakcie rozbudowy płacu zabaw..
Fajne i inspirujące!
A czy „uchyty” z punktu drugiego powinny być jakieś specjalne – „uchyty pod ręce” ;)
Zrobienie idealnie równych byłby chyba niewykonalne :) Jednak muszą być na tyle równe, żeby wieża się sama nie przewracała :)
PS. Uchyty już poprawione :)
[…] Kilka najciekawszych i niskobudżetowych pomysłów na przydomowy plac zabaw. – Blog… – Kamil ma ostatnio abonament na obecność w Ze Źródeł. Dzisiaj zjawia się z placami zabaw. Świetne pomysły. […]
Ojcze, nie wiem jak u Ciebie, ale moje dzieci najbardziej do zabawy na zewnątrz lubią… ogrodowego węża :)
U mnie już w marcu go wyciągnęli – większe wariaty niż ich ojciec :D
A my zbudowaliśmy coś takiego z palet dla naszej 2,5 latki. Szkoda tylko że nie mamy tego placu na codzień, ponieważ stoi u dziadków. Pozdrawiam
Robi wrażenie :) To wszystko z palet?
Tak, wszystko z palet?
Mój mąż w zeszłym roku wybudował taką fortecę dla naszej czwórki dzieci. Okupowana jest oczywiście także przez dzieci sąsiadów :)
Wow! Świetna :) A najbardziej podobają mi się te baśniowe okienka ;)
Mi się kojarzą z okienkami z innego miejsca, ale każdy z nas ma inne dzieciństwo;)
W każdym razie patent genialny!:) Zdjęcie zapisuje do ulubionych i szukam stolarza, bo ja sam się za to wezmę to trafię na komendę;)
śliczny domek :)
Witam czy jest szansa na więcej fotek ? pphuremi@onet.eu
Ja bym chciała wiedzieć gdzie dostane takie pieńki jak na trzecim zdjęciu.
Na OLX widziałem kiedyś pieńki, ale ceny wahają się bardzo.
Jenga to chyba nie najlepszy pomysł. Dzieci, raczej nie powinny bawić się niestabilną piramidą zbudowaną z kilkudziesięciu kilogramów drewnianych belek…
Wszystko zależy od skali – ja założyłem, że cała ta Jenga ma jakieś 50-70 cm ;)
świetne pomysły,napewno część jeszcze wykorzystam.my budujemy już 2 rok domek,cały czas ulega rozbudowywaniu, większość z recyclingu
Recykling pełną gębą :) wygląda świetnie :)
jeszcze mi się przypomniało,podpatrzyliśmy w takim ulubionym sklepie sportowym,piłeczkę na sznurku przyczepioną do rurki.Można grać samemu albo parami.Całość w sklepie kosztowała 150zł. Sami zrobiliśmy coś takiego za ok 30zł. Kupiliśmy piłeczkę 13zł i paletki ok.17zł :) Zabawa dla dzieci i dla dorosłych
Pomysły i inspiracje są świetne. Mnóstwo podobnych realizacji takich przydomowych placów zabaw można znaleźć właśnie na pinterest. Natomiast tytuł posta „…niskobudżetowych pomysłów…” to jakieś nieporozumienie. Drewno – kupowane w marketach budowlanych to wcale niemały koszt. Do tego trzeba doliczyć wygładzenie (żeby było bez wystających drzazg), śruby, wkręty i coś do wymalowania/zaimpregnowania. Także do najtańszych to nie należy :)
Ja mieszkam na wsi, tutaj często można coś od sąsiada dostać, bo akurat coś wycina ;) Ale fakt, takie pieńki na przykład ostatnio oglądałem na olx i ceny były trzy, a nawet czterocyfrowe za sztukę.
Co to za huśtawka ze zdjęcia w nagłówku ? Takiej poszukuje i nie mogę znaleźć.
Namiot/domek
Ze starego łóżeczka wyciągnęła szczeblki i deski na których kładziemy materac i mamy szkielet domku. Z kilku deseczek zrobiłam dach dzięki temu domek zyskał na wysokości. Kupiłam biały materiał płócienny i uszyłam „pokrowiec” na domek.
Płótno wybrałam specjalnie, bo na działkę zabrałam farby i mała mogła pomalować domek sama?
Najważniejsze jest to że pokrowiec w każdej chwili możesz ściągnąć i schować,
Bardzo mi się podoba :)
Nasz domek ma już 3 lata, zrobił go mąż. W tym roku ma w nim zawisnąć tablica kredowa, z boku dostawiona ścianka do wspinania, a w podłodze ma być dziura z jakąś rurą (co została po remoncie ;) ) , która ma służyć za zsyp do piaskownicy :D
Czyli praca, która nigdy się nie kończy ;)
Wraz z wiekiem dzieci jest modyfikowany :) To chyba największa frajda
Jestem w szoku! Gratuluje dobrej roboty. Nasz młody wchodzi w czas latania. Ogród został przebudowany pod 2 latka, pewne rabaty zostały przesunięte, pewne można powiedzieć przestały żyć :) syn im pomógł uschnąć. Aktualnie basen pompowany level 2, zjeżdżalnia level 2 i właśnie rozglądamy się za jakimś rozsądnym małpim gajem „bezpiecznym”. Może jakimś przenośnym?
Fazaaa jak dobrze znkw byc dzieckiem, tzn. rodzicem ?
Ooo na pewno wykorzystam ktorys z pomyslow ? ten statek wydaje sie nawet osiagalny na teraz☺
Bardzo ciekawe. Ja zrobilem dzieciakom taki domek, ale podoba mi się kilka projektow i na pewno skorzystam z tych wspanialych pomyslów.
Cześć Kamil. Chcę Ci tylko szczerze podziękować za ten pomysł dyskusji o przydomowym placyku. Wpis bardzo dobry, świetne przykłady zdjęciowe. Sądzę, że przyłożyłeś się do tej publikacji! Dzięki, bardzo mi to pomogło i nade wszystko, zainspirowało. 5!
Jak dla mnie odpowiedzią na wszelkie tego typu potrzeby jest drewno. Żaden inny materiał nie daje nam takiej przestrzeni do kreowania rozmaitych przedmiotów jakie mogą posłużyć w ogrodzie czy jak tu na placu zabaw przy domu (to zazwyczaj jedno i to samo). Wszystko jest kwestią pomysłu. A przecież nie potrzeba wiele – jakieś drewniane elementy (również palety, mają super potencjał), złącza i łączniki do drewna z e-Armet czy skądś indziej no i projekty. Tych jest cała masa w necie, niektóre przedstawione w detalach i z pełnym zestawem informacji dla osób mniej obeznanych.
Myślę, że najlepszym miejscem do zabaw dla dzieci poza huśtawką jest właśnie piaskownica. Sama pamiętam jak godzinami się bawiliśmy z siostrą oraz innymi kolegami i koleżanki w postaci pieczenia ciast itd.
Genialne pomysły, poza pociągiem i jengą reszta mi się bardzo podoba ?
Jak najbardziej się zgadzam, sama świetne pomysły. Chętnie dorobię coś takiego do placu zabaw moim dzieciom.
Drogowskaz do Neverland?? Trochę jak z horroru..
Huśtawka to super pomysł do ogrodu. W miarę tani i dzieci zawsze mają z huśtania masę frajdy. Poza tym można się pokusić o ogrodowy basen w lecie (teraz coraz częściej upały więc też dobra idea). Przy huśtawce warto zwracać uwagę na obejmy – powinny być ocynkowane co by nie rdzewiały z czasem.
świetne pomysły! Postaram się coś stworzyć w ogrodzie, by moje dzieci miały raj na ziemi:)
Dużo ciekawych pomysłów! Myślę, że drogowskaz będzie świetnym pomysłem dla dzieci
Super pomysły ale dla starszych dzieci, ja mam 16-miesięczną córkę. Ale będzie na przyszłość ?
Witam serdecznie, jaka lina i jakiej grubości taka do zawieszenia między drzewami, żeby dzieci mogły na niej balansować? Proszę podać jakieś przykłady, co mogę zamówić z internetu ;)
Ogólnie do wszelkich takich konstrukcji najlepiej się nadają wytrzymałe liny o gęstym splocie. Ja mam doświadczenie z liną jutową. Wykorzystałem ją do zrobienia hamaku, byłą to lina 16mm, są też 20mm w sprzedaży.
Z jakiej tablicy wykonać tablice kredowa aby była odporna na warunki atmosferyczne między innymi na deszcz?
Ale super pomysły, będę się inspirować pomysłami
Super opcyja