Test na bycie dobrym rodzicem. Sprawdź się.

Test na to czy jesteś dobrym rodzicem. Jedyny taki w Internecie.

Exam

Testowany przez dzieci

Spotkałem się z wieloma osobami, które twierdziły, że tylko ich własne dzieci będą mogły oceniać czy byli dobrymi rodzicami. Nie chce się tutaj jednak zastanawiać czy mają one racje czy nie. Chciałbym się jedynie zapytać, dlaczego nie można by naszych dzieci zapytać o to już dzisiaj? Jak nas odbierają? Jak się z tym czują? Czy przekazujemy im właśnie to, co chcielibyśmy im przekazać? Jaki obraz rodziców pozostawiamy w ich głowach?

Oczywiście pytanie wprost, może nie być skuteczne, dlatego mam kilka przykładowych pytań pomocniczych, które możemy jako rodzice zadać dziecku, aby taką odpowiedź uzyskać.

1. Czy uważasz, że dużo się śmieję?

Śmiech jest ważny w naszym życiu, chociażby z czysto zdrowotnego punktu widzenia. Jest też nieodłącznym elementem zabawy. Jeśli więc dziecko stwierdzi, że tego naszego śmiechu nie jest zbyt dużo – może warto się po prostu nieco więcej z nim bawić?

2. Czy uważasz, że dużo krzyczę?

Krzyk nie jest dobrym środkiem komunikacji, bo bardzo często zagłusza cały przekaz. Zamiast podnosić głos, polecam ulepszyć nasze argumenty. Zawsze też można skorzystać z najlepszego sposobu, aby wychować swoje dzieci bez krzyku.

3. Czy uważasz, że częściej jestem wesoły czy zdenerwowany? A może zamyślony, bądź smutny? 

Jak nasze dziecko odbiera nas na co dzień? Jaki wizerunek nas, tworzy w swojej głowie? Czy jest on zgodny z tym, co chcemy, aby o nas myślało?

4. Czy uważasz, że spędzam dużo czasu patrząc na telefon?

Można też zapytać o telewizor, bądź komputer. Niektórzy oczywiście pracują zdalnie z domu przy użyciu komputera, więc nie zawsze jest to dobre pytanie, ale jeśli to nie o nas – myślę, że warto je zadać. A jeśli nie zadowoli nas odpowiedź, polecam mój sposób na jego rozwiązanie (klik).

5. Czy uważasz, że spędzam z tobą dużo czasu?

Warto przy tym pytaniu też dopytać o to, jak dziecko lubi z nami spędzać czas. Może się okazać, że 20 minut spędzone na czymś, co ono uwielbia, będzie dla niego bardziej wartościowe, niż dwie godziny spędzone na czymś, za czym ono nie przepada?

6. Co lubię robić? Czego nie lubię?

Co zdaniem mojego dziecka sprawia mi dużą radość? Czasami jest tak, że nawet nieświadomie będziemy wysyłali dziecku sygnały, że zabawa z nim nie jest dla nas przyjemna. A na przykład przyjemne jest dla nas oglądanie telewizji. Jako przestrogę, polecam tekst o „dniu, w którym mój syn ze mnie zrezygnował„.

7. Czy chciałbyś/chciałabyś coś zmienić? W swoim życiu? W naszej rodzinie?

Może jest jakiś zwyczaj, którego nie lubisz? Albo jakiś obowiązek domowy, którym chciałbyś/chciałabyś się zamienić? A może jest coś, czego nie robimy, a mogłoby sprawić wszystkim dużą przyjemność?

8. O czym marzysz?

Można też dodać, że nie na przykład nie może to być nic materialnego. To pytanie może nam pokazać wartości, jakimi kieruje się nasze dziecko w życiu oraz jego zainteresowania. Może chce spędzać więcej czasu z rodzicami? Może chce podróżować? Może chce zostać astronautą albo strażakiem?

9. Czy dość często mówię ci, jak bardzo cię kocham?

Czy wiesz o tym jak ważny/ważna dla mnie jesteś? Czy wiesz, że bardzo się cieszę, że jesteś? Odpowiedzi na te pytania mogą nam pomóc w budowaniu u dziecka poczucia bezwarunkowej miłości. O tym jak to robić i dlaczego jest to ważne, pisałem też tutaj: jak bezwarunkowo kochać swoje dziecko?

Odpowiedzi

Oczywiście takich pytań można by wygenerować jeszcze mnóstwo, ale pozwolę sobie pozostawić ich odkrywanie już każdemu rodzicowi samodzielnie. Niestety, nie jest to Bravo i odpowiedzi A, B, C w tym teście nie ma (chociaż taki test też kiedyś zrobię, bo mi się od zawsze marzy).

W rzeczywistości każde z tych pytań, może wygenerować pytania kolejne. Każde też ma na celu wyłącznie to, abyśmy jako rodzice, mogli się rozwinąć. Abyśmy mogli lepiej poznać nasze dziecko i relację, która nas z nim łączy.

Musimy też pamiętać, że nie w tym „teście” złych odpowiedzi. Nawet jeśli przykładowo, dziecko powie nam, że spędzamy dużo czasu na telefonie, a w rzeczywistości uważamy, że to nieprawda – nie możemy mu zaprzeczyć. Dzieci czasami odbierają świat inaczej. I nie możemy na nich wymusić, aby myślały inaczej. Jedyne co możemy zrobić, to zacząć zmieniać nasze zachowanie, gdy jesteśmy w ich otoczeniu, aby same zauważyły tą zmianę.

Inspiracja

Nie będę ukrywał, że pomysł na tekst i niektóre pytania, zaczerpnąłem z gry planszowej Pytaki, którą ostatnio wygrzebałem z dna szafy i która przeżywa w naszym domu drugą młodość. Także jeśli brakuje wam okazji, aby porozmawiać z dziećmi na wyżej wymienione tematy, a czujecie, że gra mogłaby być dobrym łamaczem lodów – mogę ją ze spokojem polecić.

Prawa do zdjęcia należą do Alberto.

7
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Kamil NowakRobin BobbinDzieci są szczere | Męska strona rodzicielstwaMagdacalareszta.pl Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcin Perfuński
Gość
Marcin Perfuński

Niestety, na dzień dzisiejszy „Pytaki” zostały wyprzedane (jakieś resztki rozrzucone są po sklepach), ale pod koniec listopada ma pojawić się czwarta edycja. Także tego… keep calm. ;)

Kamil Nowak
Gość

Czytałem, czekamy :)

calareszta.pl
Gość

Codziennie sama zadaję sobie te pytania i codziennie, mozolnie, doprowadzam się do pionu i ścieżki, z której zdarza się, że wytrąca mnie codzienność. A dzieci jak na razie, pod koniec roku w przedszkolu, dostały pytanie „Kocham mamę bo..”. Wszystkie trzy odpowiedziały „bo mama jest”, „bo mama jest zawsze”. Nawet teraz, kiedy to piszę nie mogę powstrzymać łez. Może jednak robię coś dobrze…

Magda
Gość

Nie ma dnia abym się nie zastanawiała nad tym – czy jestem dobrą mamą? Zależy nam wspólnie z M. by nasze dziewczynki miała ogólnie mówiąc wspaniałe dzieciństwo, które da im mocne stabilne fundamenty na przyszłość. Dzisiaj już późno ale jutro zadam pytania dziewczynkom. Ciekawią mnie ich odpowiedzi …

trackback

[…] Ojciec opracował test – „test na bycie dobrym rodzicem”. Zrobicie go z dziećmi? Ja sobie obiecałem, że zrobię. Ale ciągle to […]

Robin Bobbin
Gość
Robin Bobbin

Tydzień temu wpadłam na podobny pomysł, instynktownie zrobiłam test swojemu dziewięcioletniemu synowi ponieważ nurtowały mnie różne pytania. Test miał być luźniejszą formą rozmowy. Zrobiłam skalę od 1 do 10, gdzie jeden oznaczało „mało” a dziesięć „bardzo dużo”. Pytałam o to na ile jest zadowolony z opieki mamy, na ile z opieki taty, jak często się boi, jak często się śmieje, na ile dobrze czuje się w szkole a na ile w domu itd, pomiędzy dorzuciłam kilka pytań o ulubionych bohaterów, marzenia itd.. Kiedy syn wypełnił test i któraś z odpowiedzi budziła moje wątpliwości- stawiałam obok gwiazdkę i dopytywałam pytaniem otwartym:… Czytaj więcej »

Kamil Nowak
Gość

Dzięki za potwierdzenie, że to idziemy dobrą drogą :) Szczególnie, że ja zakładałem ten test dla młodszych dzieci, a jak widać nawet przy tych szkolnych warty jest przeprowadzenia :)