Najlepsze zakończone seriale (stan na 2014/2015)

Zakończone seriale, które warto obejrzeć.

Podsumowań czas

Zbliża się koniec roku, czyli czas wszelakich podsumowań. W związku z tym, że jestem serialowym maniakiem, nie mogłem sobie odpuścić tej przyjemności i zrobić jakiejś serialowej listy. Szczególnie po tym, jak poprzednia (patrz: Najlepsze seriale do obejrzenia w 2014) się tak dobrze przyjęła. Tym razem, padło na seriale, które już się zakończyły i mamy pewność, że nic więcej już nie powstanie (no, może poza szóstą pozycją – niektórzy dalej wierzą :).

Kolejność alfabetyczna.

Black Mirror

BlackMirrorTitleCard

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, w którą stronę zmierza świat (i czy na pewno w dobrą), to musicie to obejrzeć. Twórcy aż do przesady pokazali, że przykładowo, nasze obecne uwielbienie do reality show czy do talent show, może się bardzo źle skończyć. Serial tak naprawdę się jeszcze nie skończył (ledwie kilka dni temu wypuścili odcinek specjalny), ale każdy odcinek opowiada osobną historię, więc to nie ma znaczenia.

Breaking Bad

Zwyczajny nauczyciel chemii dowiaduje się, że ma raka. Najwyżej za kilka miesięcy umrze. I wtedy dochodzi do niego, że niczego w życiu nie osiągnął. I już nie osiągnie. Niczego też nie zostawi swoim dzieciom. Jest nikim. I wtedy postanawia postawić wszystko na jedną kartę. Z człowieka, którym wszyscy pomiatali, staje się tym, z którym nikt nie chce zadzierać. Wraz ze swoim dawnym uczniem, zaczynają produkcję metaamfetaminy. Jak się okazuje, dzięki ponadprzeciętnym umiejętnościom chemika, ich produkt w niedługim czasie staje się najlepszym i najbardziej pożądanym towarem na rynku. No i zapomniałbym dodać. Jego szwagier, pracuje w DEA, czyli jednej z najważniejszych organizacji stworzonej do walki z narkotykami.

Jeśli miałbym nazwać jeden serial, który świetnie się rozpoczął, został świetnie poprowadzony i jeszcze świetnie zakończony, to byłby to Breaking Bad. I to jest obecnie jedyny taki serial. Od początku do końca czujemy, że trafiliśmy w dziesiątkę. I tak jest w istocie.

Walter White: Całe swoje życie spędziłem w strachu. Bałem się rzeczy, które mogą się stać, może się staną, może się nie staną. Spędziłem tak całe 50 lat. Budząc się o 3 nad ranem. Ale wiecie co? Od czasu mojej diagnozy sypiam doskonale. Zrozumiałem, że strach jest z tego wszystkiego najgorszy. To on jest prawdziwym wrogiem. Więc rusz dupę, wyjdź naprzeciw prawdziwemu światu i uderz go w twarz tak mocno jak tylko potrafisz.

Dexter

Samozwańczy stróż prawa, polujący na wszystkich tych, którym udało się uciec wymiarowi sprawiedliwości, pomimo tego, że byli winni. Zgodnie z prawem jest kryminalistą, a jednak oglądając ten serial czujemy, że on jest właśnie tym dobrym. W końcu kto z nas nie miał kiedyś ochoty wymierzyć sprawiedliwość jednej czy drugiej szumowinie, która tylko dzięki jakimś prawnym sztuczkom, ominęła więzienie? Gdyby tego było mało, Dexter pracuje w policji w Miami, jako specjalista od krwi, więc

Początek dobry, środek gorszy, koniec znowu lepszy. I chociaż końcówka mnie nie przekonała, to polecam serial jako całość.

Dexter: Jestem chodzącym paradoksem – odbieram i daje życie.

Dexter: Nikt nie jest taki, jakim się wydaje, maska jest konieczna, by przetrwać.

Fargo

Martin_Freeman_filming_Sherlock_cropped2Zwykły, przeciętny człowiek, ze zwykłą, przeciętną pracą i takim również życiem. Nawet jego żona jest zwykła i przeciętna. Taki typ, co to tylko narzeka na męża. I ów zwykły człowiek, przypadkowo poznaje profesjonalnego zabójcę, który ma pewny sposób, na rozwiązanie każdego problemu. Historia mająca punkty wspólne z Breaking Bad, która podobnie pokazuje co naprawdę siedzi w każdym z nas, gdy tylko doprowadzeni zostajemy do ostateczności. Smaczku całości dodaje to, że historia została oparta na faktach (autentycznych nawet).

Molly: On nie przestanie.  Wiesz o tym? Człowiek jego pokroju. To nawet nie jest człowiek.

Laster: Nie jestem tym typem osoby, za który mnie uważasz. Tym typem potwora.

Malvo: Wszystko jest w porządku. Byłbym urażony, gdybyś nie spróbował mnie zabić.

Firefly

Jeśli jesteście emocjonalni – nie oglądajcie tego serialu. Jeśli przywiązujecie się do postaci – nie oglądajcie tego serialu. Jeśli nie chcecie poczuć czym jest ogromna strata – nie oglądajcie tego serialu! Ten serial należy do gatunku western-science-fiction (naprawdę jest coś takiego!), lecz to nie ma żadnego znaczenia. Bo on dotyczy ludzi. I zwyczajnie jest świetny.

Niestety ma tylko jeden sezon. I każdy kto go obejrzy, chce więcej. Dużo więcej. A więcej nie ma. Z ciekawostek: jest to chyba jedyny serial, którego miliony fanów na całym świecie, dalej walczą o wznowienie, mimo iż od jego zakończenia minęła już ponad dekada!

Wash: Lądowanie będzie interesujące.
Mal: Zdefiniuj „interesujące”.
Wash: O Boże! O Boże! Wszyscy zginiemy!

Wash: Psychokineza? To brzmi jak science-fiction!
Zoe: Kochanie, żyjemy na statku kosmicznym.

FriendsFriendsLogo

Tego kultowego już serialu po prostu nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć. Do dzisiaj zdarza mi się czasami odpalić losowy odcinek i z przyjemnością obejrzeć. Nie wiem czemu, ale w dzisiejszych serialach (The Big Bang Theory, 2 Broke Girls czy How I Met Your Mother), zawsze trafiam na momenty mało śmieszne lub wymuszone śmiechem „widowni”. A w Przyjaciołach zwyczajnie tego nie czułem. Do tego większość żartów jest zwyczajnie ponadczasowa.

Chandler: Tak, to musi być straszne. „O, nie! Kochają mnie dwie kobiety, obie są fantastyczne, kasa nie mieści mi się w portfelu, a moje diamentowe buty są za ciasne!”

Joey: Ross, czy homo sapiens wymarli bo byli homo?
Ross: Joey, homo sapiens to ludzie…
Joey: Stary ja ich nie osadzam!

Jericho

Jericho.tvseries

Czasy obecne, małe, spokojne miasteczko w Stanach Zjednoczonych. Ludzie żyją swoim życiem i codziennymi problemami, jak to w wiejskim terenie ma miejsce. I niespodziewanie Ameryka zostaje zbombardowana bronią nuklearną. Nagle ludzie muszą porzucić swoje dotychczasowe życia i przygotować się na walkę o przetrwanie. Z nuklearnymi opada, z innymi miasteczkami i przede wszystkim – z samymi sobą.

Mimi: Co to jest to czarne? (pozostałości po opadzie z wybuchu bomby atomowej).
Mary: To było Denver.

Johnston (burmistrz): Gail, kto tutaj dowodzi? Ja czy Ty?!
Gail (jego żona): Nie chcesz grać ze mną w tą grę.

Lost

Każdy zna Zagubionych. Niestety, puszczanie tego serialu w telewizji, zrobiło mu bardzo dużo złej sławy. Nieumyślnie, ale ja sam oglądając fragmenty Zagubionych, byłem do tego serialu bardzo negatywnie nastawiony. Dopóki nie obejrzałem całej historii odcinek, po odcinku. I od razu powiem, że nie jest to serial doskonały. Zakończenie jest tak beznadziejne, że lepiej byłoby gdyby nigdy się nie pojawiło. Jednak nie zmienia to faktu, że jest to najlepszy serial, jaki kiedykolwiek wiedziałem. Bo nawet braki fabularne i słabe zakończenie nie są w stanie przyćmić tego, że jest to najlepiej opowiedziany serial w historii.

Shannon Rutherford: Nie zamierzam głodować.
Boone Carlyle: Świetnie, to co zamierzasz jeść?
Shannon Rutherford: Ocean jest pełny ryb.
Boone Carlyle: Nie chcę Ci tego mówić, ale ocean nie przyjmie Twojej złotej karty kredytowej.

Sayid Jarrah:Jeśli powiemy im co wiemy, zabierzemy im nadzieję… a nadzieja jest bardzo niebezpieczną rzeczą, gdy się ją utraci.

Planet Earth

To nie jest serial, lecz seria, niemniej warto ją dodać do swojej listy. Jako jedyny też z tej listy, można go spokojnie oglądać z dziećmi. Jest to serial przyrodniczy, nakręcony przez BBC, który swoimi zdjęciami i pokazaniem najbardziej niesamowitych miejsc na ziemi, zwyczajnie zachwyca. Czyste piękno.

Rome

Set_HBO_tv_series_Rome_cinecitta_italy

Serial ukazujący blaski i cienie życia w Rzymie zarówno z perspektywy tych wpływowych i bogatych, jak i z perspektywy zwykłych ludzi. Oglądałem go dobrych kilka lat temu, więc niewiele rzeczy już pamiętam, ale zapamiętałem go jako zdecydowanie bardzo dobry serial.

Scipio: Co za przerażający odgłos wydaje plebs, gdy jest szczęśliwy.
Cato
: To jest muzyka. Poczekaż aż Cezar sprawi, że będą żądać naszej krwi. Wtedy usłyszysz coś przerażającego.

Scipio: Gdzie jest życie, tam jest nadzieja.
Cato: (smutny uśmiech) Myślę, jeśli cokolwiek, to raczej udało nam się zaprzeczyć temu przysłowiu, stary przyjacielu.

Poniżej umieszczam też listę seriali, które zdecydowanie warto obejrzeć, jeśli lubimy dany gatunek:

Science-Fiction:

Battlestar Gallactica – ludzie stworzyli sztuczną inteligencje – Cylonów. Cyloni się wkurzyli i rozpoczęła wojna. Wynikiem był remis – cyloni odlecieli. Cyloni wrócili, wyglądając jak ludzie i zniszczyli ludzi do cna. Poza jednym statkiem. Poza tytołowym Battlestarem Gallactica.

Terra Nova – ludzie z przyszłości, po tym jak wyniszczyli ziemię, znaleźli sposób na przeniesienie się w przeszłość. I tak ludzie uzbrojeni w najnowszą technologię, lądują w prehistorii i zaczynają walkę o przetrwanie. A dinozaury im tego zadania nie ułatwiają.

The 4400 – Czterytysiące czterystu ludzi zostaje porwanych na przełomie kilkudziesięciu lat. W jednej chwili wracają. Niektórych nie było dobę, innych pięćdziesiąt lat. Ich bliscy albo nie żyją albo ułożyli sobie życie z kimś innym. Sytuacji nie poprawia fakt, że u wszystkich nowo przybyłych, zaczynają się nagle pojawiać różne super moce. Kto ich porwał? Dlaczego? Co im zrobili?

V 2009 – jak można nie lubić filmu, w którym zwykli ludzie, walczą z jaszczuroludziami, przebranymi za ludzi? I nikt już nie wie, komu można zaufać?

Komedie:

Californication – David Duchovny w swojej życiowej roli. Luźny serial, z niestandardowym humorem. Idealny na wieczorne odstresowanie się.

Misfits – najbardziej wykręcony, zwariowany i poroniony serial, jaki widziały me oczy. Do tego brytyjski. Absurdalny pomysł na film i równie absurdalne dialogi, ale o dziwo – da się to oglądać. I nie jeden raz parsknąć śmiechem.

Dramat/Kryminał:

Lie to me – psychologia kłamstwa. Dlaczego ludzie kłamią? W jaki sposób rozpoznać kłamstwo? Czy uśmiech, skurcz mięśni albo przygryzanie wargi może być wskazówką? Nie wiesz? Zatem zatrudnij specjalistów z The Lightman Group. Oni wiedzą.

Sherlock – Sherlock Holmes i Doktor Watson. Bardzo dobrze pokazane są tutaj jak trudną relacją, jest znajomość z człowiekiem takim jak Sherlock, którego umysł pracuje na zdecydowanie wyższych obrotach, niż u przeciętnych ludzi. To taki typ, który wie o Tobie wszystko, zanim jeszcze się odezwiesz.

Desperate Housewives (Komediodramat/Kryminał) – przygody gospodyń domowych – to brzmi nudnie. Jak cholera. Ale tak nie jest. Jest zabawnie, jest wzruszająco, a czasem jest strasznie. Serial ma swoje lepsze i gorsze chwile, ale jako całość jest bardzo przyjemnym filmem.

Historyczne:

The Borgias i Tudors – nie będę ich opisywał jako osobne seriale, bo są podobne. Z tym, że Tudorzy są podobno lepsi, a Rodzinę Borgiów usunięto z anteny po trzecim sezonie. Jeśli jednak lubicie historyczne i kostiumowe filmy, z całą siatką różnych intryg i knucia, to przy obu będziecie się dobrze bawić.

Filmy o uciekaniu z więzienia

Prison Break – bezkonkurencyjny w swojej kategorii :) Pierwszy sezon świetny, resztę od biedy można obejrzeć.

To by było na tyle. Oczywiście czekam na wasze propozycje dobrych seriali, które już wyemitowały swoje ostatnie odcinki. Może akurat się czymś zainspiruję?.

Prawa do zdjęcia należą do .

18
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Kamil NowakMarta Domańskanoa13Aleksandra RdBlog Ojciec Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rodzinne porachunki
Gość

Ja poleciłbym jeszcze:
1. Homeland (1 i 4 sezon). Genialny serial, doskonale wpasowujący się w sytuację po tzw: „11 września”.
2. Hannibal – serial dla widzów o mocnych nerwach z rozbudowaną warstwą psychologiczną.

Blog Ojciec
Gość

O ile wiem, to Homeland się na szczęście jeszcze nie zakończył :) Tym bardziej, że ten ostatni sezon wymiata :)

Aleksandra Bernard-Chwist
Gość
Aleksandra Bernard-Chwist

Ja uwielbiam i polecam Downton Abbey.

Blog Ojciec
Gość

Ja też :) Ale podobnie jak Homeland powyżej – DA jeszcze się (chyba) nie skończyło na dobre :)

Bartłomiej Panek
Gość

M jak miłość. Serio, zaczyna mnie wciągać. Zresztą to jedyny serial, który mam czas oglądać, gdy dzieci już śpią, a ja jeszcze nie, (albo dlatego, że żona ma pilota) :-)

Rodzinne porachunki
Gość

Ostatni odcinek 4 serii miał premierę 21 grudnia (w niedzielę). Polecam, już widziałem. Kolejny sezon będzie można oglądać na jesieni 2015 :-)

Blog Ojciec
Gość

Będę zatem na pewno o nim pisał w przyszłym roku, bo wymiata :) A tutaj wrzucałem tylko te, które zostały zakończone tak na amen i kaput i nigdy nie będzie więcej :)

kilobyte
Gość
kilobyte

Black Mirror sie jeszcze nie skonczyl

On 9 January 2014, Charlie Brooker announced that a third series of the show would be produced, albeit with a slight delay.[9] A 90 minute Christmas special entitled „White Christmas” starring Jon Hamm, Oona Chaplin and Rafe Spall aired on 16 December 2014 on Channel 4

Blog Ojciec
Gość

„Serial tak naprawdę się jeszcze nie skończył (ledwie kilka dni temu wypuścili odcinek specjalny), ale każdy odcinek opowiada osobną historię, więc to nie ma znaczenia.”

kilobyte
Gość
kilobyte

ok :) Jest kolejny, nazywa się White Christmas i jest z Jonem Draperem z Mad Menów :)

Blog Ojciec
Gość

Właśnie muszę obejrzeć :)

kilobyte
Gość
kilobyte

Warto, polecam :)

Aleksandra Rd
Gość
Aleksandra Rd

A Sons of Anarchy???

Blog Ojciec
Gość

Nie miałem jeszcze przyjemności :)

Aleksandra Rd
Gość
Aleksandra Rd

Polecam :)
Nie umywa się do Breaking Bad, ale w sumie nic nie umywa się do tego serialu… genialna gra aktorów, zwłszcza Katey Segal (Peggy Bundy)

noa13
Gość
noa13

Yhm, dodałabym jeszcze True Detective (pierwszy sezon jako zamkniętą całość). I może jak są Przyjaciele to Seinfeld też zasługuję chociaż na wzmiankę. Ale dzięki za wrzucenie mi na tapetę Black Mirror – nie słyszałam i na pewno obejrzę. Zapraszam do siebie: http://myenglishstate.blogspot.com/search/label/Films%20and%20TV

Marta Domańska
Gość
Marta Domańska

Jestem podobnym maniakiem serialowym i … książkowym :) Odkąd pojawił się mój synek ambitniej dobieram repertuar, bo nie mogę już oglądać „wszystkiego”. Do Friendsów jednak wracam często, nawet dla samego słuchania jak sprzątam. Polecam tylko wersję engielską, bo tłumaczenie jest fatalne.

Kamil Nowak
Gość

Ja już sobie wszystkie dubbingi i lektorów odpuściłem. Napisy niech lecą na wszelki wypadek, ale w oryginalne i tak smakuje najlepiej :)