Czy Ty też uważasz, że krzywdzenie chłopców jest prześmieszne?

Czyli artykuł o tym, dlaczego warto się zastanowić, zanim zrobimy kampanię społeczną lub zanim udostępnimy ją dalej.

Wyobraźmy sobie kampanię społeczną

Wyobraźmy sobie kampanię społeczną, która sprzeciwia się przemocy wobec dzieci. Kampanię, w której dziecko kierowałoby swoje myśli do babci:

„Droga babciu, bardzo dziękuję Ci za to, że jesteś. Wiem, że się starasz o mnie dbać. Jednak muszę Cię o coś poprosi. Chodzi o moją mamę.

Zanim osiągnę pełnoletniość, moja mama mnie uderzy, szarpnie, popchnie i nawrzeszczy na mnie w złości. To będzie tylko chwila uniesienia oczywiście. To po prostu coś, co mamy robią. Więc nie martw się. Ja to rozumiem. Prawdopodobnie sama tak robiłaś. Chciałaś trochę spokoju. Trochę szacunku. Nie reagowałaś też na to, gdy inni tak robili, bo to przecież niż takiego…” i tak dalej i tak dalej.

Szokująca? Niesprawiedliwa? Jednostronna?

Widzicie, dokładnie taką kampanię ostatnio wiele osób udostępniało dalej piejąc z zachwytu nad jej geniuszem. Jedyną różnicą było to, że ona potraktowała w ten sposób mężczyzn. Nie kobiety.

Tutaj mamy oryginalną kampanię

Tutaj jest wersja z polskimi napisami.

Tutaj jest również alternatywna prośba, wypowiedziana ustami nienarodzonego jeszcze syna do matki, która pokazuje drugą stronę medalu, którą ja też poruszam.

Dlaczego ta kampania próbuje nas (błędnie) przekonać, że przemoc chłopców wobec dziewczyn jest czymś „naturalnym”?

Gdzie mamy jakieś badania na potwierdzenie tego? Gdzie są dowody na to, że chłopcy „po prostu nazywają dziewczyny szmatami i to jest coś co robią chłopcy”? Gdzie są dowody, że to jest naturalne, wręcz wrodzone?

Jak można mieć tak bardzo nawalone w głowie, aby tak krzywdzące zdania po prostu wysysać z… palca (żeby nie powiedzieć dosadniej)? I jeszcze szerzyć wśród ludzi?

Szczególnie jeśli badania wskazują coś zupełnie przeciwnego?

Oczywiście odnoszę się tutaj tylko do naszej, polskiej sytuacji i jestem w pełni świadomy, że są na świecie miejsca, szczególnie te mnie cywilizowane, gdzie te proporcje są zdecydowanie odmienne.

Dziewczyny nie są głównymi ofiarami przemocy słownej – to jest fakt

Potwierdzają to m. in. badania HBSC i WHO oraz badania Helsinskiej Fundacji Praw Człowieka.

W przypadku przemocy słownej, obie płcie „obrywają” po równo. Jeśli jednak spojrzeć na przemoc fizyczną, to już zauważalnie częściej ofiarami są chłopcy. Czy nie warto więc byłoby właśnie tego nagłośnić?

Stereotypy zawsze były i będą krzywdzące, dlatego też każda kampania społeczna powinna ich unikać jak ognia, a nie dodatkowo powielać!

Moja płeć mnie nie definiuje, tak jak nie definiuje mnie mój kolor skóry, kolor włosów czy to jaką pizzę lubię jeść. Sugerowanie, że jest inaczej jest czymś gorszym niż bezdenną głupotą. Jest błędem.

Czemu zatem powinniśmy się sprzeciwić?

Czy wszyscy chłopcy są napastnikami? Czy wszystkie dziewczyny są ofiarami? To są pytania retoryczne.

Napastnikami stają się są dzieci, które zostały skrzywdzone. Dzieci, którym czegoś brakuje. Dzieci, które mają problemy, z którymi sobie nie radzą. Dzieci, które nie mają w nikim wsparcia. Dzieci, w które nikt nigdy nie uwierzył…

Ta lista jest długa (i to w niej powinniśmy szukać ewentualnej odpowiedzi na pytanie „w jaki sposób sprzeciwić się przemocy wśród młodzieży?”). Jednak ta lista nie ma płci. Każde dziecko może na nią trafić, jeśli coś w jego życiu pójdzie nie tak, niezależnie od wrodzonych predyspozycji.

Podobnie jest zresztą z ofiarami. Na tą listę niestety również każdy może trafić. Chłopak, dziewczyna, niski, wysoki, blondyn czy brunet.

Nie możemy udawać, że jest inaczej, bo to prowadzi do bardzo niebezpiecznego myślenia.

Czy cierpienie chłopców jest mniej warte? Czy oni nie zasługują na nasze wsparcie?

Usilne sugerowanie, że to tylko z chłopcami jest problem (lub wręcz, że to oni są problemem i że to jest „normalne”), powoduje, że oni nie mają do kogo pójść, gdy coś się im stanie. Gdy ktoś ich atakuje, gdy to oni są obiektami przemocy słownej, fizycznej lub seksualnej – są pozostawieni sami sobie. Nie mają oni nawet z kim wówczas o tym porozmawiać.

Albo jeśli już mają z kim porozmawiać, to się wstydzą, bo to przecież jest takie niemęskie.

Czy wiesz, że w Polsce ponad dwudziestu dwóch mężczyzn dziennie (!) podejmuję próbę samobójczą (w stosunku do pięciu kobiet)? źródło

Najgorsze z wszystkich są jednak sytuacje, w których chłopcy wyciągają rękę po pomoc i są wyśmiewani, bo przecież to niemożliwe – przecież ich przemoc nie spotyka, a jak ich spotyka, to powinni zmężnieć i nie biadolić o tym. Wtedy też słyszą od wielu dorosłych dwa najgorsze słowa, jakie może usłyszeć chłopak.

Jak dowiaduje się o takich sytuacjach, to aż zaciskam pięści w bezsilnej złości. Tym bardziej, że jak pisałem wcześniej – to prowadzi do bardzo niebezpiecznych skrajności.

Czy gwałt na chłopcu jest prześmieszny?

Chciałbym, żebyście wysłuchali pewnego mężczyzny, który tak uważa (poniżej filmu jest tłumaczenie):

„Hej, nazywam się Will i szczerze uważam, że gwałt jest prześmieszny… 

…gdy spotyka facetów. Jest okropny, gdy przytrafia się kobietom, ale gwałcony mężczyzna jest prześmieszny.

[tego fragmentu nie rozumiem]

Hej, ja sam zostałem zgwałcony przez moją nauczycielkę.

Nie pedofila, kobietę. Kiedy mnie molestowała, myślałem sobie „zaliczona!”, ponieważ byłem napalonym trzynastolatkiem i zdecydowanie chciałem uprawiać seks i uprawiałem ten seks z dorosłym, któremu ufałem.

I teraz opiekunowie społeczni próbują mnie przekonać, że to było negatywne doświadczenie? Przynajmniej mój obecny opiekun tak twierdzi. Przy pierwszym opiekunie nie mogłem się otworzyć, bo to była kobieta. Oczywiście nie miało to związku z tym, że zostałem zgwałcony przez jedną.

W końcu to nie był prawdziwy gwałt.

Przecież chciałem tego.

Musiałem tego chcieć, ponieważ miałem erekcje podczas, gdy mnie stymulowała…

Fizycznie to było bardzo przyjemne…

…i jednocześnie czułem jakby to była najgorsza rzecz, jaka się mogła mi przytrafić…

…tak jakbym znaczył mniej niż człowiek…

(śmiech)

To jest śmieszne! Wszyscy goście wyśmiewali się ze mnie, nazywali mnie pedałem, bo nie czerpałem z tego przyjemności, a ja na to „rany! oczywiście że sprawiało mi to przyjemność!”. Wtedy przybili mi piątki i powiedzieli, że jestem super, powiedzieli, że ta nauczycielka była gorąca i byli zazdrośni.

Byłem wtedy najpopularniejszy w swoim życiu.

Byłem wtedy najszczęśliwszy.

I nie byłem szczęśliwy.  

Czasami jako facet, aby się wpasować, musisz ukrywać swój ból i humor jest świetnym sposobem, aby to zrobić. I właśnie dlatego szczerze uważam, że gwałt jest prześmieszny. 

Ponieważ muszę.”

Dlatego też mam prośbę: Przestańmy walczyć z chłopcami i przestańmy robić ofiary z dziewczyn

Przemoc nie ma płci. Sugerowanie, że jest inaczej krzywdzi chłopców doświadczających przemocy i przy okazji uniewinnia dziewczyny, które są jej źródłem (co widzimy chociażby po wyrokach sądowych dla kobiet, gdy porównamy je z tymi dla mężczyzn – źródło).

Nie chciałbym, aby za dwadzieścia lat kolejni mężczyźni musieli nagrywać takie filmy, jak ten powyżej nagrany przez Willa. Nie chciałbym, aby kobiety krzywdzące swoje dzieci były traktowane łagodniej niż mężczyźni (bo gdy widzę matkę robiącą coś takiego, to dałbym dożywocie). Nie chciałbym, abyśmy ignorowali cierpienie chłopców tylko dlatego, że wydają się nam mniej warci współczucia. Nie chciałbym, abyśmy myśleli o przemocy w sposób stereotypowy.

Walka z przemocą (w tym rówieśniczą) powinna się skupić na tym, aby eliminować jej źródło, zupełnie odcinając się od kwestii płci. Bo to właśnie przemoc, bez żadnych dodatkowych kategorii, ani podziałów, jest jednym z największych problemów naszego świata, a w efekcie również współczesnej młodzieży.

I to z nią należy podjąć walkę.

PS. Polecam także wyróżniony komentarz poniżej, jako uzupełnienie lektury i pokazanie dlaczego ta kampania jest szkodliwa również dla kobiet.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
22 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mama notuje
8 lat temu

Ta kampania też mnie strasznie wkurzyła. Bardziej niesprawiedliwej i krzywdzącej opinii dawno nie widziałam, a jak czytałam komentarze, że ten spot jest bardzo poruszający to aż sie we mnie gotowało. Bo tak jak napisałeś, czemu wszyscy chłopcy mają niby być z natury agresywni? Czemu nie mogą być ofiarami? Bardzo ważne jest aby o tym mówić – chłopcy też mogą być ofiarami przemocy i powinni otrzymywać taką samą pomoc jak płec przciwna. A tym czasem są dyskryminowani i często wstydzą się o tę pomoc poprosić. Trzeba o tym mówić jak najwięcej, a może w końcu przełamiemy stereotypy. W końcu kazdy cierpi… Czytaj więcej »

Sabina Gatti
8 lat temu
Reply to  Mama notuje

chętnych do obalania stereotypów na ten moment brak :( 200 osób na ten moment polubiło stronkę https://www.facebook.com/Obalamy-Stereotypy-o-rodzinie-kobietach-i-matkach-162192960652333/

Kalina Brzezińska
8 lat temu

Hmmm, czy tylko ja odebrałam tę kampanię w zupełnie inny sposób? O.o :D Zupełnie nie zwróciłam w niej uwagi na kwestię płci, czy na to, że chłopcy są „z natury” agresywni. To o czym ja myślałam oglądając ten spot była nieświadoma krzywda, jaką rodzice (i nie tylko oczywiście) nieświadomie wyrządzają szkodliwym czarnym humorem, to, że powtarzają krzywdzące określenia w żartach (i nie tylko), których dzieci nie rozumieją jeszcze do końca, a je słyszą i interpretują we własny sposób. I wierzą później w taką właśnie rzeczywistość, która naprawdę nie istniała, a one zaczynają ją na podstawie wyobrażeń tworzyć. Odebrałam to bardziej… Czytaj więcej »

Kamil Nowak
8 lat temu

Tylko w ten sposób po raz kolejny usprawiedliwiamy gwałcicieli. „On nie zgwałcił, bo jest zły – on zgwałcił, bo usłyszał, że ktoś nazwał koleżankę szmatą i wziął to dosłownie.”

Niestety nie jesteś w malutkiej mniejszości – kobiety w dużej części niestety nie będą widziały w tej reklamie nic złego, tak jak przykładowo biali mężczyźni nie widzą nic złego w przewadze białych mężczyzn na ekranach kinowych. Nie oznacza to jednak, że problemu nie ma – oznacza to ni mniej ni więcej, że są pewne grupy społeczne, które go nie zauważają lub bagatelizują, bo ich nie dotyczy.

Szymon Kuźniak
8 lat temu

„jest czymś gorszym niż bezdenną głupotą. Jest błędem.” Ciekawe stwierdzenie, Błądzić jest rzeczą ludzką, a bezdenna głupota brzmi jak coś ostatecznego i nieodwracalnego. Kto błądzi ma szansę swój błąd zrozumieć i naprawić, kto jest bezdennie głupi, zaiste w czarnej jest (bezdennej) dziurze :) Ciekawe, bo ja odebrałem tę kampanię inaczej. Właśnie jako próbę walki ze stereotypem, że „chłopcy tak robią” i że to jest „naturalne”. Przemoc i przedmiotowe traktowanie kobiet nie jest naturalne u mężczyzn i chłopców. Ale może być efektem szafowania przez dorosłych mężczyzn seksistowskimi żartami, czy „niewinnym” określniu kobiet jako „kurwy”, „dziwki”, „suki”. A jest na to jest… Czytaj więcej »

Kamil Nowak
8 lat temu

Błąd jest gorszy niż bezdenna głupota, bo jest oczywisty – i jestem niemal pewny, że jest popełniany celowo, bo wiedza o nim, jest dostępna publicznie. Dlatego ta kampania mnie ta wkurza. Celowo pokazuje ona tylko jedną stronę medalu, aby wywołać większe emocje – większe poczucie winy w facetach za to, że są odpowiedzialni za całe zło świata. A ja się na taką narrację nie zgadzam. Nie jestem winny temu, że ktoś inny popełnia przestępstwo ani trochę bardziej, niż jakakolwiek kobieta.

Szymon Kuźniak
8 lat temu
Reply to  Kamil Nowak

Błąd popełniany celowo to ładny oksymoron oznaczający po prostu manipulację. Ale zostawmy może tę akademicką dyskusję :) Niestety wielu facetów nie dostrzega, że niewinne żarciki mogą być krzywdzące. Oczywiście nie ozancza to, że wszyscy faceci i zawsze tak robią. „By the time I’m 14 boys in my class will call me a whore, a bitch, a cunt and many other things. It’s just for fun of course. Something boys do.” W całym tym kontekście, ja odbieram frazę „Something boys do”, nie jako generalizowanie na całą płeć męską, a stwierdzenie oznaczające coś w stylu „Daj spokój, czym się przejmujesz, to tylko… Czytaj więcej »

(K)LeKot~
8 lat temu

„W całym tym kontekście, ja odbieram frazę „Something boys do”, nie jako generalizowanie na całą płeć męską, a stwierdzenie oznaczające coś w stylu „Daj spokój, czym się przejmujesz, to tylko takie końskie zaloty”.” Dokładnie. To jest wypowiedziane przecież zdecydowanie sarkastycznie, jako typowa odpowiedź na jakiekolwiek skargi na chamskie zachowanie niektórych chłopaków. Zresztą sama w podstawówce doświadczałam czegoś takiego – chłopcy łapali nas za pupy i piersi, wyzywali i poniżali – zgłosiłyśmy to do nauczycielki a ona na to „ale to typowe dla chłopców, nic się nie stało, widocznie się im podobacie”, „oj tam, końskie zaloty” itd. Oba filmiki stosują ten… Czytaj więcej »

Kamil Kamilowski
8 lat temu

Piszę to już po raz trzeci..:) Raz u Mamy co notuje i raz u OjcaM. U obu dużo tłumaczyłem co myślę:) Ta kampania przynosi więcej pożytku niż szkody. W słowach, które wypowiada narratorka nie ma słów, że wszyscy chłopcy tacy są, tylko chłopcy tacy są. Bo niestety są. Niektórzy. Nie ma słów, że Ty, który oglądasz taki byłeś, a być może taki byłeś i chcąc nie chcąc mogłeś się przyczynić do dramatu. Gdy jest się dzieckiem, które jest traktowane cynicznym wychowaniem niewiele się zazwyczaj rozumie. Teraz zastanówmy się jaki efekt jest tej kampanii gdy trafi do: dobrego ojca, któremu na… Czytaj więcej »

Kamil Nowak
8 lat temu

Nie ma słów, że ja taki był – są słowa, że chłopcy już tacy są. Jak można się zgodzić na taką narrację? Chłopcy już tacy są? Nie. Patologia, taka jest. Normalni chłopcy tacy nie są, a patologię powinno się leczyć. Ta kampania nie przynosi żadnego pożytku, a jedynie usprawiedliwia gwałt. Zmienia się jedynie kontekst z „on zgwałcił, bo ona założyła spódniczkę” na „on zgwałcił, bo usłyszał, że ktoś nazwał kobietę szmatą”. Bzdura i to wierutna. Wiesz jaki będzie prawdziwy efekt tej kampanii? Że jak komuś zgwałcą córkę, to będzie sobie pluł w brodę, że kiedyś opowiedział jeden seksistowski żart i… Czytaj więcej »

Kamil Kamilowski
8 lat temu
Reply to  Kamil Nowak

Problemem tej kampanii jest jej interpretacja. Dla Ciebie i innych jej przeciwników słowem kluczem są „chłopcy już tacy są”. Ty to odbierasz, że WSZYSCY. Ja to odbieram, że NIEKTÓRZY. Dla mnie to nie jest nadużycie, bo rozumiem ten zabieg czyli przerysowanie rzeczywistości, aby wywołać lepszy efekt u widza. Dla Ciebie ten zabieg woła pomstę do nieba i jest utrwaleniem stereotypów. Tak, ta kampania mogłaby wprowadzić słowa NIEKTÓRZY chłopcy, ale jej poprawność polityczna mogłaby sprawić, że nie odbiłaby się takim echem jak to ma miejsce teraz. Jak dla mnie ten spot jest po to, aby zwrócić uwagę i się zastanowić. Tyle.… Czytaj więcej »

Kamil Nowak
8 lat temu

„Nie słyszałem jeszcze o gwałtach kobiet na mężczyznach…” Obejrzałeś wypowiedź tego gościa powyżej? Tego, który uważa, że gwałt jest przezabawny? Bo sam fakt, że o czymś nie słyszałeś, nie znaczy, że problemu nie ma czy że jest marginalny. Polecam: http://natemat.pl/118819,przemoc-seksualna-wiaze-sie-z-wladza-dlatego-kobiety-tez-gwalca Ta kampania mówi o gwałtach i przemocy na kobietach, jako wyniku tego, co mówią mężczyźni. I dlatego jest zła. Bo gwałty i przemoc nie biorą się z tego, a przynajmniej nie tylko z tego – kobiety tak samo jak mężczyźni dopuszczają się przemocy słownej. Wręcz z doświadczenia własnego wiem, że kobiety znacznej częściej określą koleżankę zdzirą czy szmatą, niż jakikolwiek… Czytaj więcej »

Morrrigan
Morrrigan
8 lat temu

O, widzę że dyskusja rozgorzała. Powiem tak. Nie zgadzam się z fragmentem, że płeć nas nie definiuje, oj definiuje znaczną część naszej osobowości, naszych skłonności. Natomiast muszę się zgodzić że akurat przemoc nie ma płci. I to niezależnie jakie byłyby te proporcje. Mężczyźni stanowią grubo ponad 90% gwałcicieli, ale to nie upoważnia nikogo do twierdzenia że każdy mężczyzna to gwałciciel, albo że mężczyźni już „tak mają”, to jest odwracanie kota ogonem. A w przypadku przemocy szkolnej, wśród dzieci i młodzieży, no to cóż, ostatnio akurat dziewczyny wiodą prym (podobno), osobiście będąc uczennicą podstawówki i gimnazjum owszem byli chłopcy, którzy poniżali… Czytaj więcej »

Sabina Gatti
8 lat temu
Reply to  Morrrigan

…” Mężczyźni stanowią grubo ponad 90% gwałcicieli, …” —- skomentuję tym https://www.facebook.com/gwaltofiaramezczyzna/

Morrrigan
Morrrigan
8 lat temu
Reply to  Sabina Gatti

Nie napisałam, że w kwestii przemocy seksualnej sprawcą zawsze jest mężczyzna ;) A że jest nią w przeważającej części przypadków, to fakt nie do podważenia. Na to wskazują dane z całego świata. Ponadto tak jak napisałam wcześniej – nie robi to żadnej różnicy, przestępstwo jest ohydne tak samo niezależnie od tego, kto jest sprawcą i każde zgłoszenie należy traktować z powagą.

Sabina Gatti
8 lat temu
Reply to  Morrrigan

Dane z całego świata rozpowszechniane a te nie rozpowszechniane albo te których nie ma, bo nigdy nikogo nie interesowały mówią i mówiłyby inną prawdę. Prawdy dowiemy się jak społeczeństwo dojrzeje, żeby zdjąć z piedestału kobietę i matkę. Tak długo jak będziemy chronić tego miejsca i je na nim to prawda będzie znana tylko ofiarom zgwałconym i wykorzystanym seksualnie przez kobiety i matki. Pedofilami też są tylko mężczyźni, bo tylko o nich się pisze i nagłaśnia ich czyny natomiast pedofilia też nie ma płci i z nierozpowszechnianych badań wynika, że 78% pedofilii płci męskiej wykorzystywanych było w dzieciństwie przez kobiety a… Czytaj więcej »

Morrrigan
Morrrigan
8 lat temu
Reply to  Sabina Gatti

Troszeczkę to zagmatwane co napisałaś. To nadal nie zmienia faktu, że sprawcy przemocy seksualnej to w głównej mierze mężczyźni. Oficjalne statystyki mówią o 99%, oczywiście znaczna część skrzywdzonych kobiet tego nie zgłasza, i tak też jest w przypadku skrzywdzonych mężczyzn – prawie żaden facet nie zgłosi napaści jeśli napastnikiem była kobieta, bo to naraża go na śmieszność. I fakt, że jest to straszne zjawisko. Jednak najbardziej optymistyczne statystyki (szacunkowe) na jakie natrafiłam twierdzą, że 14% gwałtów jest popełniana przez kobiety. Dlaczego chcemy udowodnić że jest na odwrót, w jakim celu? Czy tym sposobem przypadkiem właśnie nie ujawniamy, że jakieś cyferki… Czytaj więcej »

Sabina Gatti
8 lat temu

dziękuję – dopiero dzisiaj dowiedziałam się od Anety, że zalinkowałeś do mojego tekstu! :) dzięki i bardzo podoba mi się to co sam napisałeś.

Elora Wojciechowska
Elora Wojciechowska
7 lat temu

Nadrabiam ponad półtoraroczne zaległości na blogu i przed chwilą trafiłam na tego posta. I nie chciałam przechodzić nad tym do porządku dziennego. Całkowicie zgadzam się z tym, że ważne jest chronienie przed przemocą chłopców. I że ta kampania stawia mężczyzn w pozycji wiecznych oprawców, a kobiety w pozycji ofiar, co często nie jest prawdą, a niekiedy jest nawet wręcz przeciwnie. I że z każdą przemocą, niezależnie od tego kto i wobec kogo ją stosuje, należy walczyć. Ale to wszystko nie znaczy, że seksizm wycelowany w kobiety nie istnieje. I że tolerowanie pewnych jego przejawów – na przykład seksistowskich żartów, zgody… Czytaj więcej »

Kamil Nowak
7 lat temu

Zgadzam się. Ten fragment w tym komentarzu jest całkowicie niepotrzebny.

Robert
6 lat temu
Reply to  Kamil Nowak

Ja mialem 5 lat jak moj tatozaczal mnie gwalcic i najgorsze jest to ze z czasem mi sie zaczelo podobac

Milena
Milena
5 lat temu

Moim zdaniem nie ma znaczenia płeć, czy to mężczyzna czy kobieta, która stosuje przemoc wobec dzieci. Kto doświadczył przemocy sam ja stosuje dopóki dobie tego nie uświadomi że robi źle. Dlatego kampania społeczna przeciw przemocy powinna pojawiać się często aby coś się zmieniło na lepsze. Trzeba pokazać jak sobie radzić ze złymi emocjami, jak radzić sobie z gniewem złością. Każdy ma prawo do tych emocji ale nie ma prawa krzywdzic dzieci bliskich tym że wyrzywa się krzyczy i nie kontroluje tego ci mówi i robi.

22
0
Would love your thoughts, please comment.x