Od ilu lat dziecko może oglądać daną bajkę/film/grę?

Czy można gdzieś znaleźć takie informacje?

15797777191_b6b241dfa9_k

Idą święta

W telewizji będzie Kevin, w kinach Gwiezdne Wojny, a wielu rodziców również rozważa wprowadzanie starszych dzieci w świat gier. I bardzo często w ostatnich dniach dostaje pytania: „Od jakiego wieku możemy oglądać tą bajkę?”, „Dla jakich dzieci jest ten film” albo „Czy te ograniczenia wiekowe podane przez producenta są zgodne z prawdą?”. Sam się nad tym nieraz zastanawiam i zauważyłem, że te pytania najczęściej pojawiają się, gdy nasze dzieci przekraczają magiczną barierę 6/7 lat – także jeśli macie młodsze dzieci, to od razu powiem: was też to czeka :)

Na szczęście udało mi się znaleźć miejsce, które zawsze służy dobrą radą w tym zakresie.

Jedna strona, by zebrać je wszystkie

Common Sense Media – czy połączenie mediów i zdrowego rozsądku. Jest to strona w języku angielskim, ale nie jest on wymagany do poruszania się po niej. Wystarczy znaleźć angielski tytuł poszukiwanego dzieła i możemy działać. Każda bajka, każdy film i każda gra, ma swoje polecane „ograniczenia wiekowe” i większości przypadków są to bardzo trafne wytyczne, jeśli jesteśmy w kropce czy możemy coś obejrzeć z naszymi dziećmi czy lepiej jeszcze poczekać.

Dlaczego to miejsce jest takie dobre?

Przede wszystkim dlatego, że oprócz oceny wiekowej każdego filmu przez ludzi pracujących dla strony, mamy też oceny rodziców i oceny dzieci. Przykładowo Minionki, którym się ode mnie trochę oberwało, że powinny być 7+, mają według tego serwisu 5+. Jednak według średniej z 56 recenzji rodziców, ograniczenie wiekowe powinno być 9+.

Ja nie mówię, że jedna ocena jest lepsza od drugiej. Ja mówię tylko, że to daje pewien pogląd na film nad którym się zastanawiamy i ja osobiście zawsze lubię się zapoznać z opiniami innych rodziców.

Czuje się też w obowiązku dodać, że akurat Minionki są wyjątkiem na tej stronie i w zdecydowanej większości ocena redakcji i ocena rodziców są bardzo zbliżone.

Czemu jeszcze warto się przyjrzeć oprócz samych ograniczeń wiekowych?

Oprócz zalecanych ograniczeń wiekowych, przy każdym filmie mamy jeszcze inne ocenione kategorie. Wchodzą w nie:

1. Wartość edukacyjna.

2. Pozytywny przekaz.

3. Pozytywne role do naśladowania.

4. Przemoc i strach.

5. Elementy seksualne? (ang. sexy stuff)

6. Język.

7. Konsumpcjonizm.

8. Alkohol, narkotyki i papierosy.

Czyli możemy znaleźć sobie bajkę czy film z dokładnie tym, czego szukamy lub bez jakichś elementów, których chcemy unikać. Każdy element jest oceniony punktowo od zera (brak) do pięciu (bardzo dużo), a po najechaniu na dany element, możemy przeczytać dokładnie co w danym filmie się zawiera.

Ciągnąc przykład Minionków, punkt piąty został oceniony na dwa punkty i dotyczył gołych tyłków Minionków oraz tańczących strażników, którzy rozbierali się do bokserek i wzajemnie się po nich klepaki.

Czasami jest też tak, że bajka ma ograniczenie 4+ lub 5+, ale w punkcie „Przemoc i strach” ma aż trzy (lub więcej) punkty. W takim też wypadku, ja sobie te bajki po prostu odpuszczam. Jest dużo innych, które można oglądać :)

Mają też bardzo ciekawe zestawienia

Ostatnią już cechą tej strony, o której chciałem powiedzieć są wszelakie zestawienia. Mamy wśród nich najlepsze filmy dla maluchów, najlepsze filmy dla nastolatków, najlepsze filmy na święta, najlepsze filmy pokazujące dobry przykład, najlepsze filmy do nauki odpowiedzialności… i tak dalej i tak dalej. A kolejne zestawienia się tworzą. Także nawet jak nie mamy pomysłu i jeszcze wybranego filmu, to też możemy się poratować tą stroną.

Minusy?

Niestety dużym minusem jest to, że brakuje bardzo często premier kinowych, więc nie możemy się zawczasu zapoznać z filmem, jeśli akurat premiera (lub jej okolice) była naszym planem. Czasami nawet miesiąc czy dwa po premierze jeszcze filmu nie ma, więc tutaj całkiem duży minus. Jednak to w zasadzie tyle. Więcej minusów nie znalazłem, bo nawet jeśli redakcja się „pomyli” w ocenie filmu, to nadrabiają to recenzje użytkowników.

Innymi słowy, ja z tego korzystam niemal zawsze przed obejrzeniem czegoś nowego i bardzo sobie chwalę.

Media to nie wszystko?

I na koniec dodam, gdyby ktoś chciał mi napisać, że najważniejsza dla dzieci to jest zabawa na świeżym powietrzu i czas spędzany z rodzicami, a nie bajki, filmy czy gry. Jasne, macie rację. Ale bajki, filmy i gry też bywają fajne. Wszystko jest dla ludzi, byle ze zdrowym rozsądkiem i umiarem :)

Prawa do zdjęcia należą do Donnie.

10
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
ŁukaszNazwa-muantelSamdomcia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bartek z rodzinawpraktyce.pl
Gość

Ale oprócz filmów są jeszcze gry… przy grach jest łatwiej, bo powstał system ich klasyfikowania, który nazywa się PEGI. W dodatku ma bardzo ładne ikonki, które informują o przemocy, wulgarnych słowach, sexie, strachu, zachęcaniu do hazardu czy dyskryminacji. Informują też jednoznacznie o wieku dla jakiego gra jest przeznaczona. Szkoda, że dla filmów nie ma takiej klasyfikacji.

Kamil Nowak
Gość

Podejrzewam, że dla filmów/bajek to byłby po prostu cios ograniczający przychody, więc poza przypadkami filmów dla młodzieży czy dla dorosłych, to takich informacji nie ma. A jak coś tylko jest rysunkowe, to niemal od razu wpada do „bez ograniczeń”. Z grami natomiast musieli to zrobić, gdy zaczęła się nagonka na gry „promujące przemoc” itp., żeby ktoś ich przykładowo nie mógł pozwać.

Ola Jurkowska
Gość

Muszę przyznać ciekawa strona. Do tej pory po prostu starałam się oglądać z dziećmi nowe bajki, albo puszczać im te, które już znam. Ale taka pomoc też może się przydać. Pozdrawiam :)

Tosinkowo
Gość

wow! świetna ta strona, dzięki!

Kamil Nowak
Gość

Dlatego też się dzielę :)

domcia
Gość
domcia

Tak, dokładnie się zgadza, warto uważać na takie rzeczy.Małe dzieci typu 5-9 lat nie powinny za dużo przemocy i innych tego typu rzeczy widzieć, ale już co innego od 12-stego roku życia.

http://emako.pl/pol_m_Przechowywanie-i-porzadki_Przechowywanie_Szkatulki-i-kuferki-na-bizuterie-1183.html

Sam
Gość

Od ilu lat mogę oglądać taxi 1

antel
Gość
antel

Wyszedł w 1998, mamy 2019, więc mamy oczko – już od 21 lat. Pozdrawiam!

Nazwa-mu
Gość

Dla mnie od 13 lat, jeśli nie jesteś agresywny, ponieważ jest tam grożenie bronią, ale jeśli wpadłeś się pośmiać, to proszę bardzo

Łukasz
Gość
Łukasz

Mój 7-letni syn oglądał w kinie film Niezgaszalni. Strona, którą Pan podał nadaje temu filmowi kategorię 7+. Mój syn przepłakał część bajki ze strachu, są tam elementy horroru ze śmiesznymi zakończeniami, emocje dzieci są szargane na wszystkie strony. Dwa razy chciał wyjść z seansu. Drodzy rodzice przemysł filmowy/bajkowy przeprowadza zorganizowany zamach na niewinność naszych dzieci. Po co to dzieciom się robi? Strażacy znikają w niewyjaśnionych okolicznościach i w końcu dziewczynka ratuje wszystkich w tym swojego tatę. Proszę zastanowić się nad tymi rolami – córki i ojca. To tak ma wyglądać? To jest postawienie wszystkiego na głowie. W ogóle w większości… Czytaj więcej »