17 bajek i książek dla dzieci, które uwielbiamy czytać u nas w domu

Przegląd naszej domowej biblioteczki, z której wybraliśmy naszym zdaniem najlepsze bajki i książki dla dzieci.

W związku z tym, że zbliża się (powoli, ale jednak) Dzień Dziecka i dostałem już kilka zapytań o polecane przeze mnie gry planszowe oraz książki dla dzieci, postanowiłem stworzyć dwa osobne wpisy na ten temat. Zacznę więc od książek, bo gier już trochę poleciłem.

Oto część naszej domowej biblioteczki, z której korzystamy najchętniej :)

Kolejność absolutnie przypadkowa. Cenę i dostępność można sprawdzić pod linkami.

1. Wielki skarbiec bajek

1L0A1740

Zaczynamy od czegoś dość zwyczajnego, ale za to moim zdaniem wykonanego w świetny sposób. Mamy tutaj zbiór 26 klasycznych bajek, takich jak Brzydkie Kaczątko, Śpiąca Królewna czy Kot w Butach, które opowiedziane są w formie rymowanych wierszyków. Nie wiem dlaczego, ale jest to jedna z moich ulubionych pozycji, bo zarówno słucha się jej dobrze, jak i bardzo dobrze się ją czyta. Jak widać na zdjęciu – nasza wersja jest już „nieco” zużyta ;) Klik.

1L0A1741

2. Przekroje owoce i warzywa

1L0A1769

Tę książkę polecałem już we wpisie Dlaczego nie ograniczam moim dzieciom słodyczy? 8 powodów. Co prawda na początku nie przekonała mnie jej formuła, w której na początku mamy obrazkowy „słowniczek” wszystkich składników, jakie występują w poszczególnych warzywach i owocach, a później zostają już tylko obrazki, ale po kilku spotkaniach z tą książką zrozumiałem, że dzięki takiemu zabiegowi wszystko jest czytelniejsze i jednak nie miałem racji psiocząc na to rozwiązanie :)

Książkę polecam wszystkim tym, którzy chcieliby przekazać swoim dzieciom informację na temat tego co siedzi w jedzeniu i dlaczego tak ważne bywają owoce i warzywa. Klik.

1L0A1768

3. Jak kózka uczyła się pływać

1L0A1747

Bajka w równym stopniu dla dzieci, jak i dla rodziców czy pedagogów. Leśne zwierzęta postanowiły stworzyć szkołę i nauczyć się wszystkich podstawowych umiejętności, takich jak pływanie, latanie czy wspinanie się pod drzewach. Każde zwierze musiało je nabyć. Oczywiście latający słoń się kiedyś pojawił, ale to jednak nie ta bajka i dlatego tym bardziej polecam. Ku zdrowemu rozsądkowi w sprawie indywidualnych uzdolnień. Klik.

1L0A1748

4. Kura Adela

1L0A1757

Jedna z tych książek, których rodzice nienawidzą, ale małe dzieci uwielbiają :) Mnóstwo powtórzeń, przyjemny język i typowo dziecięcy humor. Do tego każda czytanka skupia się na konkretnej literce, więc książka nadaje się bardzo fajnie jako wsparcie przedszkolnej nauki literek. Klik.

1L0A1758

5. Zebra

1L0A1725

Książka, którą kupiłem pod wpływem niesamowicie poruszającego tekstu z bloga Klocek i Kredka.

Zebra to opowieść o odmienności, o ostracyzmie społecznym jaki spotyka tych, którzy są inni i o tym, że w rzeczywistości każdy z nas jest wyjątkowy, właśnie dzięki temu, że się różnimy. Główną bohaterką jest mała zebra, która zostaje wykluczona z grupy rówieśniczej, z powodu swoich pasków. Historia opowiada o tym jak trudne było to dla małej zebry, o tym jak rodzice ją wsparli w tych chwilach i o tym jak ostatecznie udało jej się przezwyciężyć tę sytuację. Bajka z bardzo ważnym moim zdaniem przekazem, szczególnie w świecie, który w dalszym ciągu niestety piętnuje inność. Klik.

1L0A1720

6. Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty?

1L0A1727

Bajka dla ciekawskich dzieci i równie ciekawskich dorosłych. Czy rośliny potrafią rozmawiać? Dlaczego nie spadamy z kuli ziemskiej, skoro jest okrągła?

Nie będę ukrywał, że sam się wielu rzeczy z tych książek dowiedziałem :)

My mamy dwie części, ale kiedy ostatnio sprawdzałem to mieli ich znacznie więcej. Klik.

1L0A1723

Kraina Uważności

Kraina Uważności to nie jest książka jako taka, lecz seria w sumie pięciu książeczek. Każda ma inny temat przewodni, lecz wszystkie są podane w równie dostępny dla dzieci sposób i nie chcę was straszyć, ale jak spróbujecie jednej, to będziecie szukali kolejnych :)

7. Lew Staszek i Siła Uważności

1L0A1728

Lew Staszek ma pewien problem. Nad jego głową od czasu do czasu pojawiają się burzowe chmury (czyli silne emocje), z którymi nie potrafi sobie poradzić. Co gorsza, przez te burzowe chmury zdarza mu się sprawiać przykrość swoim przyjaciołom, a on wcale tego nie chce. Książka opowiada o tym dlaczego uciekanie przed emocjami nie do końca jest dobrym pomysłem, podobnie jak walka z nimi oraz jak można sobie z nimi skutecznie poradzić. Osobiście moja ulubiona z całej serii. Klik.

1L0A1729

8. Tygrysek Erwinek i Energia Uważności

1L0A1731

Tygrysek Erwinek uwielbia sport. Ćwiczy tak dużo i jest tak dobry, że ze wszystkimi wygrywa. Niestety w efekcie jego koledzy tracą chęć do współzawodnictwa z nim, a on przestaje mięć chęć do ćwiczeń, gdy ćwiczyć nie ma z kim. Książka o zwycięstwie, porażce i o tym, że nie zawsze wygrana jest najważniejsza. Klik.

1L0A1730

9. Kotka Wiktoria i Magia Uważności

1L0A1732

Kotka Wiktoria jest pełną chęci do życia kotką, z głową pełną podróżniczych marzeń. Pewnego dnia jednak uświadamia sobie, że prawdopodobnie nie będzie w stanie podróżować, gdy jest mała i myśl o wielu latach oczekiwań ją przytłacza. Przestaje widzieć sens w każdym kolejnym, tak przecież strasznie ZWYCZAJNYM dniu. Książka o dostrzeganiu piękna w małych rzeczach, które są w okół nas i o docenianiu każdej chwili. Klik.

1L0A1733

10. Szczurek Rysio i Smak Uważności

1L0A1734

Szczurek Rysio nie radzi sobie z ilością zjadanego jedzenia. Zjada dużo, szybko i łapczywie, nie zawsze nawet wiedząc kiedy zdążył zjeść już wszystko co miał pod ręką. Książka opowiada o odkrywaniu na nowo smaków, dostrzeganiu piękna w jedzeniu i niejakiej sztuki, jaką jedzenie bywa. Klik.

1L0A1735

11. Nietoperzyca Kaja i Piękno Uważności

1L0A1736

Nietoperzyca Kaja jest dość nieśmiałą osobą, która nie ma zbyt dużej wiary w siebie i boi się tego, co inni mogą o niej pomyśleć, więc stara się ich unikać. W efekcie czuje się dość samotna. Książka o przełamywaniu strachu, o nabieraniu pewności siebie i o tym, że nie warto zakładać najgorszego. Klik.

1L0A1737

12. Obrazki dla maluchów

1L0A1751

Biedronkowa seria stworzona pod maluchy. Bardzo przyjemny wygląd, wartościowe treści i przyzwoite wykonanie, dzięki czemu nie zniszczy się prędko, nawet w rękach malucha (chociaż głowy uciąć nie dam ;). W domu mamy kilka i co prawda obecnie korzystamy już coraz rzadziej, ale jednak bardzo miło wspominam. Klik.

1L0A1752

13. Ulica Czereśniowa

1L0A1746

To jest pozycja, która co prawda nie służy nam do czytania, bo nie zawiera zbyt dużo tekstu, ale nadaje się idealnie do opowiadania. Jej zaletą jest to, że przedszkolak może z niej spokojnie skorzystać, nawet jeśli jego umiejętność płynnego czytania wymaga jeszcze lekkiego doszlifowania (to oczywiście żart – wszyscy przecież wiedzą, że przedszkolaki czytają bez żadnych problemów). U nas dzieci często brały sobie tę książkę do łóżka i oglądały jeszcze przed spaniem, a już po właściwej bajce. Takie dodatkowe wyciszenie.

Seria składa się obecnie z sześciu części: mamy wszystkie pory roku (Wiosna, Lato, Jesień i Zima), Noc na ulicy Czereśniowej oraz Wielkie gotowanie na ulicy Czereśniowej. Bardzo mi się też podoba, że pierwsze 5 części (Gotowania nie mamy w domu, więc nie wiem jak tam to rozwiązali) pokazuje przygody tych samych ludzi i tych samych miejsc, na przestrzeni całego roku – mając więc więcej książek niż jedną, można porównywać zachodzące zmiany. Ciekawa wartość dodana. Klik.

1L0A1745

14. Siedmiu wspaniałych i sześć innych, nie całkiem nieznanych historii

1L0A1755

Książka, która absolutnie nie mam pojęcia jak do nas trafiła, a jest jedną z najciekawszych w naszym zbiorze. Znajdziemy w niej kilka opowiadań i każde z nich dotyka innego problemu współczesnego świata, a jednocześnie jest alternatywną wersją dla doskonale znanych nam wszystkich historii.

Jedno z opowiadań nazywa się trzy świnki i opowiada historię wilka, który żył sobie skromnie w swoim skromnym domku i było mu z tym bardzo dobrze. Do chwili, aż w jego progach nie pojawiły się trzy wielkie świnki i nie zaczęły go mamić obietnicami piękniejszego oraz większego domu, którego wilk był przecież warty (manipulacja poziom ekspert). Skuszony wilk dał się namówić, lecz świnkom to nie wystarczyło. Przyszły znowu i znowu przekonywały o tym, że przecież wilk może więcej i lepiej i że jest tego warty…

Świetna bajka przypominająca o tym, co naprawdę ma znaczenie i o tym, że można być bardzo szczęśliwym żyjąc skromnie oraz bardzo nieszczęśliwym, żyjąc bogato. A to wszystko tylko jedno z opowiadań, które znajdziemy w tym zbiorze. Klik.

1L0A1756

15. 501 poszukiwań

1L0A1738

To jest druga (po Ulicy Czereśniowej) w naszej kolekcji seria, która omija temat czytania i skupia się na tematyce obrazkowej. Tym razem jednak nie opowiadamy historii czy nie śledzimy losów różnych postaci, lecz po prostu szukamy różnych elementów. Książka zakupiona przypadkowo dla najmłodszego na jakimś wyjeździe, okazała się strzałem w dziesiątkę. Klik.

1L0A1739

16. Księga wiedzy/Ciekawe dlaczego?

1L0A1749

Jak widać po zdjęciu, jedna z naszych najbardziej zajechanych książek. Pełno faktów oraz ciekawostek, a to wszystko podane w prosty i przyjemny sposób. Książek z tej serii jest całkiem sporo, jak teraz sprawdziłem i każda obejmuje inne zagadnienia, więc dla każdego się coś znajdzie.

Rada ode mnie: nie dawajcie tej książki dzieciom, które potrafią czytać, jeśli nie chcecie, aby zaginały was na co drugim kroku :) Klik.

1L0A1750

17. 100 najpiękniejszych wierszy i piosenek dla dzieci

1L0A1753

Na zakończenie, podobnie jak na rozpoczęcie – klasyka. Zbiór znanych nam z dzieciństwa wierszy i piosenek, które chyba nigdy się nie zestarzeją. Na zdjęciu poniżej moje ulubione wyspy na świecie :) Klik.

1L0A1761

Pomożecie mi wzbogacić biblioteczkę?

To tyle by było z mojej strony, jednak przyznaję uczciwie, że liczę trochę na wasze wsparcie w komentarzach (najlepiej na blogu, żeby w przyszłości dało się je odnaleźć) i podrzucenie jeszcze jakichś ciekawych książek dla dzieci.

Wpis zawiera linki afiliacyjne.

88
Dodaj komentarz

avatar
54 Comment threads
34 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
54 Comment authors
KarolinaMartaMonikaMartaKsiążka fantastyczna dla dzieci Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wiola
Gość

Widać po nich, że rzeczywiście są tymi ulubionymi. ;)

Kamil Nowak
Gość

Co mogę powiedzieć – ostro testowaliśmy przed poleceniem ;)

Marlena Ka
Gość
Marlena Ka

„W podróży czas się nie dłuży” – dla małego odkrywcy :-)

Kamil Nowak
Gość

Trochę takie jak ulica Czereśniowa – wygląda fajnie :)

Marlena Ka
Gość
Marlena Ka

Tak, zamysł ten sam. Mamy wiosnę na czeresniowej i właśnie tę w podrozy. Na tą chwilę wygrywa w podrozy, bo jest ciuchcia ;-) ale smieciarka na czeresniowej tez kusi :-)

Ania
Gość
Ania

Dla całkiem malutkich dzieciaczków polecam ” Księgę dźwięków”. Mój niespełna 2 letni synek ją uwielbia. Podczas czytania cała rodzina ma świetną zabawę. On naśladuje dźwięki a dwójka starszego rodzeństwa pęka ze śmiechu, bo bardzo niewyraźnie jeszcze mówi. Nie nadaje się do wyciszenia. Za dużo przy niej śmiechu.

Dominik z Rodzinne porachunki
Gość

Kamil,
Dzięki za inspiracje. Kilka pozycji już dobrze znamy, zwłaszcza 4 sezony ulicy Czereśniowej czy obrazki dla maluchów. Teraz przymierzamy się do owoców i warzyw, by starszemu synowi wyjaśnić to i owo na temat witamin :-)

Kamil Nowak
Gość

Wiem, że schodzę z tematu, ale świetny avatar! :) Przypomina mi trochę grę Harvest Moon ;)

Dominik z Rodzinne porachunki
Gość

:-)

Gabriela Repetowska
Gość
Gabriela Repetowska

Nasz ostatni nabytek to nowe wydanie Dzieci z Bullerbyn ze świetnymi, kolorowymi ilustracjami :) „rekiny” posiadamy dzięki Twej rekomendacji, natomiast książeczka o nietoperzycy z serii o uważności niestety mi nie podeszła.. obrazkowych mamy kilka – m.in. dwie czereśniowe oraz atlasy Polski i świata zakupione w Biedronce :) aaa, mamy też Zebrę (również poruszyła mnie ta recenzja).. generalnie mam trochę hopla jeśli chodzi o książki dla dzieci ;) mogłabym tonami kupować ale skończyło się miejsce na półkach.. a posiadamy około 80-90 różnych egzemplarzy :P z tych które mogę jeszcze polecić to „Szary Domek” – „laureat” konkursu literackiego Biedronki, serie „Świat Maksa”… Czytaj więcej »

Kamil Nowak
Gość

Mi o uważności się spodobała chyba dlatego, że zaczęliśmy od początku – w sensie od lwa :) Z kolei w naszym przypadku nie sprawdziły się Dzieci z Bullerbyn. Natomiast Szaremu Domkowi muszę się przyjrzeć :)

ania
Gość
ania

Oj muszę się zaopatrzyć w pozycję 3 i 4. A z książek, które polecam to seria Julek i Julka – czytane do znudzenia ;) choć niestety nie wiem czy jeszcze dostępna. Z innych pozycji to Tupcio Chrupcio, Pan Kuleczka i Franklin. A i jeszczy Profesor Astrokot.

Kamil Nowak
Gość

Franklin u nas też leży na półkach :) Szczególnie, że wydali takie fajne mini książki z dużymi literami do nauki czytania :)

Kasia Żądło
Gość
Kasia Żądło

Pan Kuleczka jest cudowy! Pięknie napisany, bardzo przyjemnie się czyta na glos.

BlogMatki
Gość
BlogMatki

Szary domek, Bajeczki pani tęczy, Guliwer w krainie liliputów oraz Elmer moje chlopaki uwielbiają.

Kamil Nowak
Gość

Szary domek chyba jeszcze dzisiaj zamówię, bo kilka osób go już polecało :) a Guliwera może odkopię jeszcze ze swoich archiwów :)

Mama Zrozowatorebka
Gość
Mama Zrozowatorebka

Cudne pozycje ? Zapisuje ten wpis i będę po mału kompletować ??

salus salus
Gość
salus salus

Fajne bajeczki.. nie wszystkie znam.. jednak myślę że warto poznać

Sakinimod
Gość
Sakinimod

Polecam projekt międzyblogowy prowadzony przez Dziką Jabłoń – Podróże z książką. Teraz trwa już czwarta edycja projektu, w ramach którego różne blogujące osoby polecają książki dla dzieci. Dla mnie to niesamowite źródło recenzji i baza przed kolejnymi zakupami. https://dzikajablon.wordpress.com/category/przygody-z-ksiazka/

Kamil Nowak
Gość

Dzięki, na pewno będę korzystał :)

Kinia
Gość
Kinia

ostatnio u nas Florka na tapecie („Z pamiętnika Ryjówki”, „Listy do..”), starszy 5l woli Żabek i Ropucha to też seria, Star Wars – ksiega czy encyklopedia tu raczej tata spędza swój czas nad książką z chłopakami, uwielbiana przez Wszyskich – Nieźwiedź łowca motyli ( jakoś zawsze lądujemy wszyscy w pokoju jak czytam na głos łącznei z tatą), Pięciu Nieudanych, Jak mama została indianką i Jak tata pokazał mi wszechświat, no i seria Albert Albertson, osobiście uwielbiam Dobranoc Albercie Albertsonie i Pospiesz się Albercie, dzięki za wpis i już szukam w bibliotece i część zamawiam :)

Sonia Korytowska
Gość
Sonia Korytowska

Polecam książki wydawane przez wydawnictwo Zakamarki:) np. seria „Mama Mu…”, dużo książek A.Lindgren, ale np. w formie 3 opowiadań, bogato i pięknie ilustrowanych jak „Lotta”, „Dzieci z Bullerbyn”, ale także „Lato Stiny”, „Prezent dla Cebulki” (idelane na adwent i czekanie na Boże Narodzenie!), „Piaskowy Wilk” (!!!), „Słoneczne jajo”, nowe wydania Muminków, cała seria „Basi”:), „Pippi”, „Srebreny dzwoneczek” E.Kiereś… i duuuużo, duuużo innych:) Kiedyś w Biedronce była jeszcze taka seria „7 opowieści…” o babciu i dziadku, o radzeniu sobie ze złością i smutkami, też polecam! :) Pozdrawiam:))

Kamil Nowak
Gość

O rany, ile czytania ?

mctiggle .
Gość
mctiggle .

o, „Mama Mu” jest świetna!
uwielbiamy te dialogi otwartej na świat mamy mu i zrzędzącego pana wrony

Sonia Korytowska
Gość
Sonia Korytowska

Dopiero ją odkryliśmy, ale nasza 4-latka pokochała tą książkę bardziej niż jakąkolwiek inną, dostaje ataków śmiechu jak pan Wrona mówi: „Zaraz dostanę pióropleksji!” ;)

Kasia Żądło
Gość
Kasia Żądło

Ja przerywam w pewnych momentach a syn kończy zdania. Tyle razy czytaliśmy ze sama znam na pamiec :)

Ewa Artur Jaksik-Łyczba
Gość
Ewa Artur Jaksik-Łyczba

W takim razie polecam też serię o Pettsonie i Findusie S. Nordqvista :) W podobnym klimacie, bo pisana przez tego samego autora co Mama Mu, i baaardzo śmieszna :)

Monika
Gość
Monika

Ja od Mamy Mu wolę Krowę Matyldę. Uwielbiam tę krowę :)

Marlena Ka
Gość
Marlena Ka

Może Kocia Kicia :-)

Jolanta Szyndlarewicz
Gość
Jolanta Szyndlarewicz

Rekiny i pisklę w jajku czytamy bardzo często …. a moje dzieciaki uwielbiają cała serie „Nudzimisiów” … świetna książka, polecam:) …. a i „Dzieci z Bullerbyn” – bez tego też nie ma u nas tygodnia:)

Kamil Nowak
Gość

Nudzimisie – nie wiem jeszcze co to, ale uwielbiam za samą nazwę :)

Zwykła Matka
Gość

Niektóre znamy :) Czytamy w domu tyle książek, a jeszcze niektórych w ogóle nie kojarzę :) Wciąż dochodzą nowe tytuły-a to do recenzji, a to z biblioteki :) Córka to mały mól książkowy!

calareszta.pl
Gość

Właśnie zamówiłam Kurę i przekroje. Dzięki! Sama wczoraj utknęłam na książeczkach o Albercie. Są na razie jedynymi, przy których dzieci po prostu się nie ruszają i trzy razy potrafią wysłuchać pod rząd bez oddechu. No może podobnie jest z Martynką, ale osobiście jej nie lubię (nie Martynki ale książek o niej).

Kamil Nowak
Gość

Książki o Albercie? Coś więcej? :)

calareszta.pl
Gość

Albert Albertson. Kupiłam „Dobranoc, Albercie Albertsonie”. Moje dzieci lubią najbardziej książeczki gdzie obok tekstu są rysunki. Tutaj są, na każdej stronie. Książeczka jest o tym jak to Albert przed zaśnięciem chciał, żeby tata mu czytał, przypomniał sobie, że nie mył zębów, chciało mu się piciu, rozlał sok, więc tata ścierał i zmieniał pościel. potem tata przynosił nocnik, bo Albertowi koniecznie chciało się siku, potem tata tropił lwa, który był w szafie, a w końcu, po tym jak wygrzebywał spod łóżka misia, padł i sam usnął. I tutaj jest tekst „Albert wraca do swojego pokoju i postanawia, że nie będzie już… Czytaj więcej »

Kamil Nowak
Gość

Muszę się im przyjrzeć podczas następnej wizyty w księgarni :)

Kasia Żądło
Gość
Kasia Żądło

Taka seria Gunilli Bergström. Np Albert i Mika, Sprytnie Albercie, Czy jesteś tchórzem, Albercie? Bardzo pouczające. Albert jest takim niezwykłym chłopcem :)

Kinia
Gość
Kinia

Zacznij od „Dobranoc Albercie Albertsonie” lub „Pospiesz się Albercie”

Kamil Nowak
Gość

Dzięki :)

Martyna
Gość
Martyna

Kolejny przydatny wpis ? Tym bardziej, że niedługo legalizujemy nasz związek i zamiast kwiatów chcemy książki dla dzieciaków, więc dzięki za gotową listę ?

Nasze hity (dla nieco młodszych czytelników):
Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham.
Całuski i buziaczki
Bardzo głodna gąsienica
Nina bawi się w lekarza (świetnie oswoila synka z wizytami u medyków)

Dla starszych – Bajki terapeutyczne

Iza Pietryczko
Gość
Iza Pietryczko

Ja polecam serię o Małym kruku Skarpetce Nele Moost i „Drużyna Pani Miłki” Grzegorz Kasdepke

Anna Czarnecka
Gość
Anna Czarnecka

Ja wprawdzie mam tylko dwójkę dzieci, ale uwielbiamy książki,więc chciałam się podzielić swoją wiedzą i spostrzegawczością.Jesli chodzi o książki z morałem lub uczące czegoś to polecam Przygody Fenka dla najmłodszych. Natomiast moja 8,5 letnia córka uwielbia książki o zwierzątkach,więc mamy całą serię Zaopiekuj się mną Holly Webb, Zosia i jej Zoo oraz Hanię Humorek.Z zabawnych książek polecam Kacperiade,Kacpra ze szuflady oraz Kubę i Bubę Grzegorza Kasdepke.Zreszta tegoż autora świetne są też książki Horror,czyli skąd się biorą dzieci, tylko bez całowania oraz Drużyna Pani Miłki. Wszystkie w zabawny i przystępny sposób przekazują dziecią informacje o wszelakich uczuciach z jakimi spotykają się… Czytaj więcej »

Kamil Nowak
Gość

Holly Webb jest świetna, to prawda :) Reszty na pewno będziemy wypatrywać :)

Kasia Żądło
Gość
Kasia Żądło

Mama Mu, Tupcio Chrupcio, Dzieci z Bullerbyn, Książki o Bolusiu i o Nusi, ogólnie uwielbiam wydawnictwo Zakamarki i książki skandynawskie. Biblioteczka syna liczy już ponad 300 pozycji wiec mamy co polecic :) Mikolajek, Muminki, książki o małym kruczku Skarpetce, interaktywna książka Naciśnij mnie, książki o Albercie, o Billym, o Pippi. Wierzę w Mikolaja-super! O Mikołaju, który chciał zniszczyć swieta, podzielona na 24 rozdzialy. Reksio, Bolek i Lolek, Igor i lalki, Filip i mama, która zapomniala. Pan Kuleczka, Zezia i Giler Agnieszki Chylinskiej, Kubuś Puchatek, Król Maciuś Pierwszy. Opowiem Ci mamo-fajna seria i wiele wiele innych :D Polecam czytać z dziećmi… Czytaj więcej »

Kamil Nowak
Gość

Wow! Ale kolekcja :) Będziemy powoli przeszukiwać :)

Kasia Żądło
Gość
Kasia Żądło

Zapomniałam tez o serii Mądra Mysz – mam przyjaciela marynarza, pilota itp. Jeśli ktoś jest z województwa małopolskiego – okolice Rabki, albo bywa w wakacje polecam ksiegarnio-kawiarnie Między słowami – duży wybór książek dla dzieci i dobra kawa :) ponadto kolejny raz w Rabce będzie Festiwal Literatury Dziecięcej w lipcu. Będą warsztaty, spotkania z autorami ( jeśli dobrze pamiętam w zeszłym roku był pan Widłak autor właśnie polecanego Pana Kuleczki).

Marta
Gość
Marta

Nasza ostatnio miłość książkowa to „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Zosia uwielbia, jak już przeczytałyśmy całą to zabrała ją do przedszkola, by pani im czytała :) bo po pierwsze chciała, żeby koleżanki też ją poznały, a po drugie, chciała ją usłyszeć jeszcze raz (z resztą my w ogóle czytamy książki po kilkanaście razy). Z innych „ulubieńszych” to na pewno seria o Żabce i Ropuchu, Mama Mu, a z audiobooków na pewno Pipi czytana przez Edytę Jungowską i Kubuś Puchatek czytany przez Janusza Gajosa – słuchane wciąż i wciąż na zmianę.

Kasia Żądło
Gość
Kasia Żądło

Mikolajek czytany przez Jerzego Stuhra lub Irene Kwiatkowska (na YouTube jest) tez bardzo fajne.

Kamil Nowak
Gość

Tylko chyba co 10 minut jest przerywany reklamami, więc trzeba pilnować :)

Anna
Gość
Anna

Co prawda temat już ucichł ale dorzucę od siebie serię „Miasteczko Mamoko”, świetnie pobudza wyobraźnię;)

Renata
Gość
Renata

W serię o uważności muszę się zaopatrzyć. Ja polecam książki Elżbiety Zubrzyckiej jako wstęp do trudnych rozmów z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym np. „Dobre i złe sekrety”, „Powiedz komuś”, „Słup soli”, „Dręczyciel w klasie”, „Lew. Bajka o dwóch królach”, „Jak przechodzić przez ulicę. Licz na siebie nie na innych”, „Czy mogę pogłaskać psa? Poznaj zanim zaufasz”, „O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów”.
Świetna jest seria o Garfieldzie, seria „Banda Piratów”. Mam z serii ciekawe dlaczego „Księgę zwierząt” i jest zajechana na maksa :)

Kamil Nowak
Gość

Dzięki, dopisuje do swojej własnej prywatnej listy :)

Renata
Gość
Renata

Gdzieś mi kiedyś mignęło na Twoim instagramie (w tym roku), że polecasz książkę czy poradnik o wychowaniu czy sporcie… może pamiętasz co to było? Jestem początkującą „Panią od wu-efu”

Kamil Nowak
Gość

O wychowaniu było ich kilka, jak nie kilkanaście, więc nie wiem dokładnie o którą chodzi :) A o sporcie wydaje mi się, że nic nie było albo już nie pamiętam…

Ewa
Gość
Ewa

A ja będę polecać książki Wydawnictwa MD Monika Duda – seria książek MIKO jest rewelacyjna – coś w stylu Martynki. Przepiękne rysunki i przede wszystkim cena przystępna bo za zestaw książeczek w grubej piankowej oprawie (8 tytułów) zapłaciłam 36 zł!!!!

Daria
Gość
Daria

OOO tak seria z myszką MIKO jest świetna! Ale i kartonówki mają super i taka seria Bezpieczeństwo – 4 tytuły o policji, wojsku, straży pożarnej i pogotowiu. Wydawnictwo MD wydawało kiedyś też czasopismo… szkoda że już nie wydają bo zawsze było dużo fajnych konkursów z nagrodami.

trackback

[…] Kto: Blog Ojciec […]

Ema
Gość
Ema

U nas- 2.5 letnia córka- króluje Zuzia wydawnictwa Mądra Mysz
Do tego Tupcio Chrupcio, Ulica czeresniowa i klasyczne bajki…

A jak już mężowi sie zupełnie nudzą zapasy naszej biblioteczki siega po:

Agnieszka Kowalczyk (Płochocka
Gość
Agnieszka Kowalczyk (Płochocka

Polecam serdecznie „Gruffalo” i „Mały Gruffalo” w przekładzie Michała Rusinka. Genialne rymy ;)
Poza tym „Yeti” od Zakamarków i „Czarownicę Winnie”.

Agata WW
Gość
Agata WW

Książki z serii Obrazki dla maluchów są genialne! A ja od siebie dorzucę serię “Opowiadania dla przedszkolaków”. Kiedy będziecie czytać tę książkę ze swoimi dziećmi… możecie popłakać się do łez… ze śmiechu:) Autorka świetnie rozumie sposób myślenia przedszkolaków, ich wielkie małe problemy. Fantastyczna, niezwykle zabawna, a jednocześnie bardzo ciepła seria. Wpadła w moje ręce zupełnie przypadkiem, a później już miałam wszystkie części. Dla młodszych dzieci mój numer jeden to: “Jest tam kto?” autorstwa Tidholm Anna-Clara. To niewiarygodne jak ta mała książeczka z twardymi, kartonowymi stronami potrafi zaangażować nawet półroczne maluchy, które z lubością pukają w drzwiczki:) Opowiadania dla przedszkolaków i… Czytaj więcej »

Ola
Gość
Ola

A coś dla 14 miesięcznego dziecka? Pomocy!

Kamil Nowak
Gość

Dla takich dzieci fantastyczne jest moim zdaniem np. wspomniana wyżej Ulica Czereśniowa czy ostatni nasz nabytek Rok w lesie :)

Anna Malinowska
Gość
Anna Malinowska

Ciekawa lista :)

Ilona
Gość
Ilona

Co prawda mój synek skończył dopiero trzy miesiące, ale już mu przeczytałam ” Małego księcia”… Myślę, że książka super nadaje się dla starszych dzieci i napewno w przyszłości do niej wrócę i zapwne jeszcze nie raz przeczytam ją swojemu synkowi :)

Ola Kępska-Rajska
Gość
Ola Kępska-Rajska

Mój syn ma już 5 lat. Od 3 miesiąca życia czytaliśmy wiersze Brzechwy i Tuwima. Jak zaczął chodzić do przedszkola trafiliśmy na „Opowiadania dla przedszkolaków” Renaty Piątkowskiej, które bardzo polecam, czytamy do tej pory przed snem. Jedną z ulubionych książeczek mojego syna są „Przygody niestraszków” wydana przez PZU, dostaliśmy ją podczas wakacyjnego teatrzyku o przygodach Niestraszków. Polecam jeszcze książki Grzegorza Kasdepke, ostatnio czytamy „Detektywa Pozytywke”

Bajkowy Tata
Gość

U nas króluje Samochodzik Franek i pozostałe tytuły z tej serii co Dbam o zdrowie.

Bajkowy Tata
Gość

tyle ciekawych pozycji a my juz chyba 5x czytamy cala serie Samochodzik Franek :p

Agnieszka Bartkowiak
Gość
Agnieszka Bartkowiak

Polecam zagladac na feca na Mojapolka…super recenzje ksiazek dla starszych dzieci….

Agnieszka Bartkowiak
Gość
Agnieszka Bartkowiak

Julek i Julka….seria 5-ciu ksiazeczek….polecam!!!!znamy juz na pamiec

Agnieszka Kępa
Gość
Agnieszka Kępa

Polecam:
„Mapy” Mizielińscy
„Proszę mnie przytulić” P. Wechterowicz
„Naciśnij mnie” H.Tullet
„Mam prawo” i seria „Detektyw Pozytywka” G.Kasdepke
„Opowiem ci mamo, co robią dinozaury” E.Dziubak
„Powiastki” B.Potter
seria „Poczytaj mi mamo”
„Brzechwa dzieciom”
„Baśnie” Andersen

Renata Michalak
Gość
Renata Michalak

Basia i Franek ?

Hela Fe
Gość
Hela Fe

Moja córeczka przepada za książkami o wikingu Tappim Marcina Mordki. Czytamy je praktycznie co wieczór i nie chcą jej się znudzić :) Z powyższej listy korzystałam i nadal korzystam, gdy szukam nowej książki do kolekcji córki i większość okazała się strzałem w 10! Dzięki blog ojciec za tego typu wpisy :)

Gabrysia Malinowska
Gość
Gabrysia Malinowska

Nauka płynąca z historii Michasi i jej kotka Łobuza jest jasna i przekonująca, a ponadto pozostawia czytelnika z poczuciem, że to od niego zależy, jak pokieruje własnym życiem i w jakiej mierze wypełni je dobrem.

Polecam książkę Marleny Rytel „Potworna Michasia” – uczy i bawi :)

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4811472/potworna-michasia

Beata
Gość
Beata

U mnie co wieczor czytane sa ksiazki rachel Bricht : Mysz, ktora chciała byc lwem” , albo :wiewiorki, ktore nie chciały sie dzielic”. ksiazki sa ladne zilustrowane, tekst rymowany no i oczywiscie niesie ze soba przeslanie. Naparawde warte kupienia!

Sylwia
Gość
Sylwia

A czy ktoś się orientuje czy można jeszcze gdzieś dostać ‚Szary domek’?

Magda
Gość
Magda

„A ja nie chce być księżniczką” G Kasdepke

Paula
Gość

U nas swojego czasu hitem była Żyrafa i Mrówka Danuty Parlak. Do tej pory nie wiem, czy bardziej podobała się Szymkowi czy tacie Szymona ;)

Aniela
Gość
Aniela

Wspaniałe propozycje :) ja ostatnio przeczytałam „Był sobie szczeniak Ellie” i byłam zachwycona, według mnie spodoba się i rodzicom :)

Mamam
Gość
Mamam

Ja Wam polecam serię ksiązeczek Wydawnictwa MD https://www.wydawnictwomd.pl/ o przygodach myszki MIKO – cudowne książki, pieknie ilustrowane

Moleksiazkowe
Gość
Moleksiazkowe

Polecam „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek(czterech prawych i sześciu lewych)” i „Nowe przygody skarpetek. Jeszcze bardziej niesamowite”.
Naszą szczególną sympatię zdobył także „Gruffalo”.
Książki cieszą zarówno dzieci jak i dorosłych.

Lucyna
Gość
Lucyna

Nie przeczytałam wszystkich komentarzy, ale wśród tych które przeczytałam nigdzie nie znalazłam propozycji cyklu książek o „Grzecznym Psie” , pierwsza część to „Pamiętnik grzecznego psa” autorzy: Katarzyna Terechowicz, Wojciech Cesarz. Książki dla dzieci kilkuletnich. U nas się super sprawdziły:)

Tukamisska
Gość
Tukamisska

A my polecamy: Afryka Kazika, Machina przez Chiny, Dziadek i niedzwiadek, Ocean to pikuś, Koń na receptę, Grzywa malowane i Galopem do gwiazd :)

Sandra
Gość
Sandra

Bardzo gorąco polecam książkę „W pogoni za życiem”. Opowieść o Jętce i jej krótkim życiu oraz Musze Łucji, która pomaga nowo poznanej koleżance poznać cały świat. Wzruszająca i pouczająca.

Książka fantastyczna dla dzieci
Gość

Faktycznie, książeczki używane cały czas, to chyba najlepsza recenzja:) Ja ze swojej strony polecam książki interaktywne, w którym dziecko może śmiało zaznaczyć swój ślad, z zadaniami dotyczacymi przeczytanego tekstu czy dla młodszych dzieci, takie jak kolorowanki w książce dla dzieci- Kto mieszka za meblami. Oczywiście to nie jedyna tego typu pozycja na rynku, jednak o tyle ciekawa, że pozwala najmłodszym poradzić sobie ze strachem.